Seksualność to integralna część ludzkiego życia. Bywa jednak i tak, że w tej sferze pojawiają się pewne odstępstwa od przyjętych norm. Seks może być uzależniający tak samo jak używki, stanowić problem dla jednostki i zaburzać jej funkcjonowanie. Kiedy zatem będziemy mówić o hiperseksualności? Kiedy udać się do specjalisty? Wyjaśniamy.
Hiperseksualność – czym jest i jakie jest jej źródło?
Hiperseksualność to zespół objawów obejmujących nadmierną aktywność seksualną. Mowa o aktywności, która jest szkodliwa dla jednostki pod względem psychologicznym (pojawia się dyskomfort, obniżenie nastroju). A oprócz tego także społecznym (zburzenie relacji z partnerem) i somatycznym – podejmowanie ryzykownych zachowań. Ważna jest również ocena pacjenta, który sam zauważa, że traci kontrolę nad zachowaniami seksualnymi.
Do najpopularniejszych określeń hiperseksualności należy:
- Uzależnienie od seksu,
- Kompulsywne zachowania seksualne,
- Impulsywność seksualna,
- Zaburzenia o charakterze parafilnym.
Pamiętajmy, żeby nie mylić hiperseksualności z erotomanią. Ta druga przypadłość polega na tym, że osoba chora jest przekonana, że wszyscy są w niej zakochani, żyje w pewnego rodzaju iluzji miłosnej.
Hiperseksualność – objawy
Do objawów hiperseksualności należy:
- Poświęcanie dużej ilości czasu na fantazje, popędy lub zachowania seksualne, a jednocześnie notoryczne zaniedbywanie innych ważnych (niezwiązanych z seksem) celów, aktywności i zobowiązań;
- nadmierne zaangażowanie się w fantazje, popędy i zachowania seksualne w odpowiedzi na negatywne stany emocjonalne – lęk, przygnębienie, znudzenie, poirytowanie, stres;
- Powtarzające się, ale nieskuteczne, próby kontroli lub znacznej redukcji fantazji, popędów lub zachowań seksualnych;
- Zaangażowanie w zachowania seksualne przy bagatelizowaniu ryzyka wyrządzenia krzywdy fizycznej lub emocjonalnej sobie, lub innym osobom;
- Poprzez częstotliwość i intensywność seksualnych fantazji, popędów i zachowań osoba doświadcza znaczącego klinicznie, osobistego cierpienia, stresu, trudności w relacjach z innymi ludźmi, trudności z wykonywaniem i utrzymaniem pracy oraz poważnych problemów zaburzających inne ważne obszary życia.
Hiperseksualność – skąd się bierze?
Wiele wskazuje na to, że hiperseksualność może mieć podłoże biologiczne. Powodem mają być zmiany w układzie nerwowym, degeneracyjne oraz związane z procesem starzenia. W takich przypadkach charakterystyczne jest to, że objawy pojawiają się nagle. Nadmierne zachowania seksualne mogą pojawić się w początkowym stadium choroby Alzheimera, chorobie Picka, leukoencefalopatii, padaczce skroniowej, stanach po wylewach, zespole Klüvera i Buckiego oraz w wyniku guzów mózgu.
Nadmierny popęd może być wynikiem stosowania substancji psychoaktywnych czy niektórych leków psychotropowych, a także pojawiać się w przebiegu chorób psychicznych, takich jak mania, zaburzenia psychotyczne czy też w zaburzeniach osobowości.
Co ważne, hiperseksualności nie diagnozuje się u nastolatków, gdyż w tym okresie seksualność może być mocno rozchwiana i dopiero ulega normalizacji.
Hiperseksualność – metody leczenia
Hiperseksualnośc to zjawisko złożone, dlatego też wymaga złożonego leczenia. Terapia nadmiernej aktywności seksualnej musi składać się ze wszystkich aspektów tego zjawiska – poznawczego, behawioralnego, emocjonalnego, somatycznego i społecznego. Skuteczna terapia musi być wielowymiarowa i długoterminowa. Długość terapii wynika z postrzegania hiperseksualności jako uzależnienia, czyli utraty kontroli impulsów, myśli obsesyjnych, czy zachowań impulsywnych – każdy z tych aspektów odgrywa ważną rolę w podtrzymywaniu zaburzenia.
Podsumowanie
Hiperseksualność to zespół objawów obejmujących nadmierną aktywność seksualną. Mowa o aktywności, która jest szkodliwa dla jednostki pod wieloma względami. Pacjent musi zdawać sobie sprawę z tego, że jego zachowania mają negatywny wpływ na jego życie i funkcjonowanie w społeczeństwie. Hiperseksualność bywa trudna do zdiagnozowania, a jej leczenie jest czasochłonne i łączy w sobie wiele aspektów terapeutycznych.
*Wejdź w nowy rok z poczuciem bezpieczeństwa i opieki. Pakiety medyczne zapewnią Ci kompleksowe usługi medyczne w nadchodzącym roku. Wachlarz możliwości sprawia, że możesz wybrać odpowiedni pakiet dla Ciebie. Sprawdź sam: https://s7health.pl/pakiety-medyczne/indywidualne.
Źródła:
https://psychologiawpraktyce.pl/artykul/hiperseksualnosc-kiedy-za-duzo-seksu-to-zdecydowanie-za-duzo,
https://cplwowska.pl/hiperseksualnosc/