Większość z nas doświadczyła mniej lub bardziej przyjemnych pocałunków z drugą osobą. Ta z pozoru niewinna aktywność może nieść za sobą przykre konsekwencje. Zaledwie 10-sekundowy pocałunek sprawia, że wymieniamy między sobą blisko 80 milionów różnych bakterii, często nie będąc nawet tego świadomym. Z okazji Dnia Pocałunku przypomniany, czym możecie się zarazić podczas całowania.
1. Mononukleoza
To najpopularniejsza choroba przenoszona właśnie przez pocałunek – nie bez przyczyny nosi wdzięczną nazwę choroby pocałunków. Mononukleoza to ostra infekcja wirusowa wywołująca nadmierne pobudzenie limfocytów, dzięki czemu łatwo rozpoznać ją w badaniu krwi. Zwykle pojawia się niespodziewanie, a swoim przebiegiem przypomina grypę – pojawia się wysoka gorączka nawet do 40 stopni. Oprócz tego można zaobserwować objawy podobne do anginy – silny ból gardła i powiększenie migdałków podniebiennych, na których pojawiają się naloty.
2. Angina
Angina również może być konsekwencją pocałunku. Jej charakterystycznymi objawami są:
- Silny ból gardła – ból przy przełykaniu;
- Wysoka gorączka;
- Nalot na migdałach.
Angina atakuje zwykle, gdy organizm jest osłabiony. Niedoleczona jest groźna dla organizmu, może doprowadzić do chorób nerek, stawów, a nawet do zapalenia mózgu.
3. Żółtaczka
Do zakażenia żółtaczką, zwaną dokładnie wirusowym zapaleniem wątroby (WZW) typu B, dochodzi w szpitalach – np. przy operacjach, transfuzjach, pobraniach krwi czy cewnikowaniu. Możemy się nią zarazić również przez pocałunek, jeśli w trakcie całowania dojdzie do kontaktu z krwią (np. w sytuacji, gdy jedna z osób ma nadgryzioną wargę). Wirus WZW typu B przenosi się o wiele szybciej i łatwiej w porównaniu do wirusa HIV. Choroba może prowadzić do marskości i niewydolności wątroby, a nawet do powstania zmian nowotworowych w tym narządzie.
4. Opryszczka
To kolejna popularna choroba wywołana przez pocałunek. Do zakażenia dochodzi zwykle, gdy całujemy się z osobą chorującą na opryszczkę – nawet wtedy, kiedy dana osoba nie ma widocznych objawów. Niestety dość trudno uniknąć zakażenia, gdyż wirus jest uśpiony w organizmie, a zachorowalność na niego jest dość spora. Opryszczka zwykle pojawia się w okolicach ust, niech was to jednak nie zwiedzie. Może też przenosić się w okolice miejsc intymnych – np. w czasie seksu oralnego.
5. Pleśniawki
Pleśniawki mogą pojawić się na języku, policzkach i podniebieniu. Przyjmują charakterystyczną białą barwę. I choć pojedyncze ogniska nie są groźne, to lepiej szybko podjąć leczenie, by zakażenie nie objęło całego organizmu. Jeśli pleśniawki znajdują się w naszej jamie ustnej, to podczas pocałunku przekażemy ten niechciany prezent drugiej osobie.
6. Cytomegalia
Cytomegalia to choroba wywoływana przez cytomegalowirusa. Do zakażenia najłatwiej dochodzi podczas pocałunku. Te osoby, które przechorowały już Cytomegalię, są odporne (nie zachorują ponownie), jednakże stają się nosicielami – mogą zarażać pozostałych. Wirus jest niezwykle niebezpieczny dla kobiet w ciąży, gdyż zakażenie może doprowadzić do poronienia lub powstania wad u dziecka. Zakażenie jest również bardzo groźne dla biorców narządów i osób chorych na HIV.
Podsumowanie
Choć ciężko wyobrazić sobie świat bez pocałunków, to należy mieć świadomość, że mogą być one zgubne. Chwila przyjemności i uniesienia może w dalszej perspektywie przynieść nam choroby, takie jak: angina, opryszczka czy WZW. Bądźmy ostrożni i świadomi konsekwencji. Pamiętajmy, że jeśli jesteśmy chorzy, to lepiej powstrzymać się od całusów, niż zarazić ukochaną nam osobę.
*Czasem mimo wszelkich starań i tak złapie nas infekcja. W takiej sytuacji nie należy zwlekać, tylko udać się jak najszybciej do lekarza. Zadbaj o swoje zdrowie, decydując się na kompleksową opiekę medyczną. Dzięki pakietom medycznym zyskujesz dostęp do lekarzy specjalistów oraz do badań laboratoryjnych i diagnostycznych. To oczywiście niejedyne benefity, jest ich o wiele więcej. Abonament medyczny to alternatywa dla publicznego systemu ochrony zdrowia. Sprawdź naszą ofertę indywidualnych pakietów medycznych. https://s7health.pl/pakiety-medyczne/indywidualne.