Nasieniak to niestety najczęściej występujący złośliwy rak jąder. Szybko daje przerzuty do zaotrzewnowych węzłów chłonnych, a następnie do narządów wewnętrznych – płuc, mózgu, wątroby i kości. Nasieniak zaliczany do guzów litych, rozwija się najczęściej wśród mężczyzn po 40 i 50 roku życia. Jak się zatem jego rodzaje, jak się objawia i jak go leczyć? Wyjaśniamy.
Nasieniak: rodzaje i stopnie
Warto nadmienić, że nasieniak dzieli się na dwa rodzaje:
- nasieniak klasyczny,
- nasieniak spermatocytowy.
Rozróżnia się również podział nasieniaków ze względu na stopień zaawansowania choroby:
- pierwszy – zasięg nowotworu jest ograniczony do moszny, brak przerzutów do węzłów chłonnych i przerzutów odległych,
- drugi – oprócz guza pierwotnego w jądrze, występują przerzuty do węzłów chłonnych (w przestrzeni zaotrzewnowej jamy brzusznej lub miednicy),
- trzeci – obecność przerzutów odległych, np. do płuc, mózgu, kości.
Przyczyny chorobotwórcze
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę również na przyczyny nasieniaka. Niestety nie są one jeszcze do końca poznane, wyróżnia się zaledwie kilka czynników sprzyjających chorobie:
- rodzinne występowanie raka jądra;
- rak przebyty w drugim jądrze – najsilniejszy czynnik powstania nasieniaka;
- bezpłodność męska;
- infekcja HIV;
- zaburzenia genetyczne i rozwojowe;
- niezstąpienie jądra w dzieciństwie.
Objawy raka jąder
Najbardziej charakterystycznym objawem nasieniaka jest wyczuwalne zgrubienie w okolicy jednego z jąder. Pojawienie się takich zmian w okolicach moszny powinno być sygnałem do wizyty u specjalisty. Nigdy nie należy zwlekać z wizytą – ten typ nowotworu bardzo szybko daje przerzuty, atakując pozostałe narządy wewnętrzne. Im szybciej nasieniak zostanie rozpoznany, tym szybciej wdrożone zostanie odpowiednie leczenie.
Niestety nie wszystkie zmiany nowotworowe, za które odpowiedzialny jest nasieniak, da się wykryć za pomocą badania palpacyjnego. Zdarzają się sytuacje, kiedy rak jąder wykrywany jest za sprawą zmian zachodzących w obszarze węzłów chłonnych.
Do objawów, które występują stosunkowo rzadko, zaliczymy:
- chudnięcie;
- nieuzasadnioną męczliwość;
- obrzęk piersi lub powiększenie piersi (związane z wydzielaniem przez guz hormonów);
- bóle krzyża związane z uciskiem węzłów chłonnych na nerwy wychodzące z kręgosłupa;
- duszność przewlekły kaszel (gdy wystąpią przerzuty do płuc).
Co ciekawe, w przypadku wszystkich nowotworów jądra raczej rzadko pacjenci skarżą się na ból w kroczu.
Rozpoznanie i leczenie
Jeśli u pacjenta podejrzewa się nasieniaka, to lekarz zleca wykonanie badania USG. Natomiast do oceny stopnia zaawansowania choroby, wykorzystuje się zwykle tomografię komputerową jamy brzusznej, miednicy i klatki piersiowej. Częstym działaniem jest również oznaczenie markerów nowotworowych w surowicy krwi.
Podobnie jak w przypadku pozostałych nowotworów, leczenie raka jądra zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku każdego nasieniaka podstawową metodą leczenia jest usunięcie jądra.
Jeśli stopień zaawansowania nie jest tak duży, to po operacji stosuje się radioterapię węzłów chłonnych jamy brzusznej i miednicy. Czasami specjaliści decydują się na zastosowanie chemioterapii.
W przypadku wyższego zaawansowania choroby stosuje się bardziej agresywne leczenie. Gdy węzły chłonne powiększą się znacząco (rozmiar powyżej 5 cm), wykorzystuje się chemioterapię – zwykle 3-4 cykle. Po pojawieniu się przerzutów do innych narządów lekarz niezwłocznie kieruje pacjenta na chemioterapię.
Podsumowanie
Nasieniak to najczęściej występujący rodzaj raka jąder. Jego charakterystycznym objawem jest zgrubienie w okolicy jądra, jest to zatem sygnał do wizyty u urologa. Nie należy zwlekać z wdrożeniem leczenia, gdyż nasieniak bardzo szybko daje przerzuty. W przypadku każdego nasieniaka podstawową metodą leczenia jest usunięcie jądra.
*Zatroszcz się o siebie i swoich pracowników. Zyskaj dostęp do specjalistów i badań, bez kolejek i dodatkowych opłat. Pakiety medyczne dla firm to pozapłacowy benefit, który przyniesie Twojej firmie wiele korzyści.
Źródła:
https://onkolmed.pl/nasieniak-jadra-przyczyny-objawy-leczenie.