Seksualność, szczególnie w naszym kraju, stanowi temat tabu. Oczywiście niesłusznie, bo seksualność jest integralną częścią naszego życia i warto o niej rozmawiać. W tym wpisie skupimy się na życiu seksualnym, gdy nasze zdrowie szwankuje. Mowa o sytuacji, gdy mężczyzna zachoruje na raka prostaty. Poruszymy również kwestie aktywności seksualnej przy lżejszych przypadkach, takich jak przerost prostaty i jej zapalenie.
Prostata a seksualność mężczyzn
Prawidłowa praca gruczołu krokowego jest niezwykle istotna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Produkcja plemników, a tym samym płodność mężczyzny, jest uzależniona od poprawnego działania gruczołu.
Nagłe problemy z erekcją – niezdolność do osiągnięcia i/lub utrzymania wzwodu – mogą być oznaką zmian nowotworowych, które powinny skłonić mężczyznę do konsultacji z lekarzem.
Przerost prostaty a współżycie seksualne
Łagodny przerost prostaty polega właśnie na przeroście owego narządu. Najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby są problemy z rozpoczęciem mikcji i częsta potrzeba oddania moczu. Nieleczony przerost może prowadzić do poważnych konsekwencji.
Jak przerost prostaty wpływa na aktywność seksualną? Niestety jego konsekwencją mogą być zaburzenia erekcji, problemy z utrzymaniem moczu, zmniejszona satysfakcja seksualna i obniżone libido. Warto dodać, że niektóre leki stosowane w leczeniu przerostu prostaty, mogą wpływać na seksualność mężczyzn – np. obniżać libido.
Zapalenie prostaty a seks
Seks w czasie infekcji nie powoduje jej nasilenia, ale może powodować dyskomfort. Niektórzy mężczyźni, aktywni seksualnie podczas zapalenia gruczołu, skarżyli się na ból podczas wytrysku. Może wystąpić również ból jąder, pachwin, co może powodować wystąpienie przedwczesnej ejakulacji. Zapalenie może również w niektórych przypadkach powodować zaburzenia erekcji.
Rak prostaty a aktywność seksualna
W przypadku, gdy wykryto u mężczyzny raka prostaty i podjął on leczenie, to mogą się pojawić problemy z aktywnością seksualną. Obserwuje się podobne zaburzenia, jak w przypadku zapalenia gruczołu krokowego, czyli ból przy wytrysku, ból jąder i pachwin. Na dysfunkcje seksualne wpływa również radioterapia, terapia hormonalna oraz przezcewkowa resekcja prostaty.
Terapia hormonalna ma na celu obniżenie męskich hormonów, co wiąże się ze spadkiem libido, problemami ze wzwodem, a także ze zmniejszeniem ilości nasienia.
Radioterapia również prowadzi do dysfunkcji seksualnych – najczęściej do problemów z erekcją. Ponadto może ona uszkadzać tkanki łączne ciał jamistych prącia.
Wielu pacjentów obawia się, że usunięcie prostaty sprawi, że już nie będą aktywni seksualnie. Po tak poważnych operacjach, jak prostatektomii radykalnej, czyli chirurgicznym usunięciu prostaty mogą pojawić się zaburzenia erekcji, natomiast są one możliwe do wyleczenia.
Podczas radykalnej prostatektomii lekarz może usunąć również pęcherzyki nasienne, co sprawi, że pacjenci doświadczą, tzw. „suchych orgazmów”.
Podsumowanie
Problemy z aktywnością mogą pojawić się nie tylko za sprawą raka prostaty, ale i zapalenia czy łagodnego przerostu. Nie tylko forma terapii, ale i wiek oraz ogólny stan zdrowia pacjenta mają wpływ na jego powrót do aktywności seksualnej po leczeniu. Młodsi pacjenci mają większe szanse na odzyskanie funkcji seksualnych.
*Zadbaj o swoich pracowników kompleksowo. Postaw na sprawdzoną i rzetelną opiekę medyczną. Pakiety medyczne S7Health dla firm dają dostęp do lekarzy specjalistów, badań laboratoryjnych oraz diagnostycznych i wiele więcej! Sprawdź sam: https://s7health.pl/pakiety-medyczne/duze-firmy
Źródła:
https://www.szpitalnaklinach.pl/blog/lagodny-przerost-prostaty-a-aktywnosc-seksualna/.