Żegnamy się powoli z październikiem, aby przywitać listopad i tym samym zakończyć cykl artykułów Różowy październik. W ostatnim wpisie poruszymy kwestie mastektomii i adneksektomii. Wyjaśnijmy, na czym polegają te zabiegi oraz kiedy możliwe jest ich wykonanie. Różowy październik to czas świadomości na temat raka piersi, zatem zapraszamy do lektury, która pomoże Ci lepiej poznać temat zmian nowotworowych.
Na czym polega mastektomia?
Pod pojęciem mastektomii kryje się operacja usunięcia piersi. Wykonuje się ją zwykle w celu leczenia raka piersi. Jest to dość radykalna metoda, podczas której usuwa się tkankę jednej lub obu piersi. Co ważne, wyróżniamy kilka rodzajów mastektomii:
- Całkowita – znana również jako mastektomia prosta. W tym przypadku usuwa się całą pierś, brodawki sutkowe, otoczki, skórę i węzły chłonne wartownicze. Całkowitą mastektomię stosuje się we wczesnym stadium raka piersi, kiedy prawdopodobnie zmiany nie dotarły do węzłów pachowych.
- Radykalna – polega na usunięciu całej piersi (w tym sutka, otoczki piersi i skóry), wszystkich węzłów chłonnych oraz większych i mniejszych mięśni piersiowych. W ostatnich latach o wiele częściej zaleca się zmodyfikowaną radykalną mastektomię. Za pomocą tej metody usuwa się również całą pierś, sutek, otoczki piersi i skórę, ale tylko niektóre węzły chłonne pachowe.
- Częściowa – w tej metodzie chirurg usuwa tylko obszar nowotworowy oraz zdrową otaczającą tkankę. Częściowa mastektomia jest stosowna, gdy istnieje wyłącznie jeden niewielki obszar tkanki nowotworowej.
- Oszczędzająca – obejmuje zachowanie skóry oraz rekonstrukcję piersi. Można ją zastosować tylko wtedy, gdy komórki rakowe nie znajdują się blisko skóry.
Mastektomia – wskazania
Lekarz zaleci zabieg mastektomii, jeśli:
- Pacjentka choruje na nieinwazyjnego raka piersi, który powstaje w przewodach mlecznych i nie przedostaje się do tkanki piersi,
- Rak piersi nie jest w końcowym stadium i nie rozprzestrzenia się na bardziej odległe części ciała (np. na płuca),
- Pacjentka choruje na raka Pageta, czyli rzadki typ nowotworu, który dotyka skóry brodawki sutkowej i otoczki,
- Nowotwór nawraca, czyli rak ponownie atakuje pierś lub dany obszar.
Nierzadko na mastektomie decydują się kobiety, które już chorowały na raka piersi lub te, które znajdują się w grupie ryzyka. Operacja ma wtedy charakter zapobiegawczy.
Adneksektomia
Jest to zabieg, który polega na usunięciu przydatków, czyli na profilaktycznym usunięci jajników i jajowodów. Stosuje się tę metodę w przypadku kobiet, które są nosicielkami mutacji genowej BRCA, aby uchronić je przed rozwojem zmian nowotworowych.
Adneksektomia jest zabiegiem, który zmniejsza wystąpienie raka piersi o 52%, a raka jajników aż o 91%.
Powikłania po zabiegu pojawiają się dość rzadko, niemniej niewątpliwą wadą tej metody jest wystąpienie następczej menopauzy oraz powikłań sercowo-naczyniowych. Oprócz tego skutkiem zabiegu może być zespół metaboliczny, osteoporoza, depresja lub konieczność podjęcia zastępczej terapii hormonalnej.
Podsumowanie
Mastektomia to zabieg usunięcia piersi (w całości lub oszczędzając tkanki), który jest jedną z metod walki z rakiem piersi. Kobiety, które są nosicielkami mutacji BCRA, często decydują się na profilaktyczne usunięcie piersi, by nie narazić się na rozwój choroby. Adneksektomia jest natomiast zabiegiem usunięcia jajników i jajowodów u kobiet w grupie ryzyka. Metoda ta znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi i jajników.
*Jesień to czas, kiedy jesteśmy narażeni na różnego rodzaju infekcje. Warto zatem zadbać o odpowiednią opiekę medyczną. Pakiety medyczne to gwarancja usług medycznych na wysokim poziomie. Prywatna opieka medyczna to komfort, na jaki zasługujesz. Poznaj naszą ofertę indywidualnych pakietów medycznych oraz ofertę dla firm. https://s7health.pl/pakiety-medyczne/indywidualne.