Regularne badania są podstawą do skutecznej walki z rakiem piersi. Wiele kobiet niestety zaniedbuje tę czynność, myśląc, że problem ich nie dotyczy. Niestety każda kobieta jest narażona na zmiany nowotworowe, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Podstawowe badanie, tzw. samobadanie, można wykonać samemu w domu, zajmuje to tylko chwilę, a może naprawdę pomóc. W artykule omówimy również inne metody badań, które mogą pomóc w wykryciu raka piersi.
Rak piersi: zalecenie badań
Badania przesiewowe zaleca się wszystkim kobietom w wieku:
20-40 lat – w tym przedziale wiekowym należy wykonywać samobadanie raz w miesiącu. Warto również co rok lub co dwa lata zgłosić się na badanie palpacyjne do lekarza.
Powyżej 40 lat – również powinno się wykonywać samobadanie co miesiąc, jednak kobiety w tym przedziale powinny zgłaszać się na badanie palpacyjne co rok i na mammografie przynajmniej co 2 lata.
Powyżej 50 lat – kobiety w tym przedziale wiekowym szczególnie powinny zadbać o swoje zdrowie. Eksperci zalecają, aby po 50. roku życia wykonywać samobadanie co miesiąc, a badanie palpacyjne i mammografię co rok.
Samobadanie piersi – pierwszy ogląd
Jak już wspominaliśmy, badanie należy wykonywać od 20. roku życia co miesiąc. Najlepiej wykonać je tydzień po menstruacji, aby piersi nie były obrzmiałe. Kobiety po menopauzie lub w ciąży mogą wybrać dowolny dzień.
Badanie najlepiej zacząć od wzrokowej kontroli. Na początku należy zdjąć górną część ubrania, a następnie przeprowadzić badanie w pozycjach:
- Stojąc, z kończynami górnymi opuszczonymi wzdłuż ciała,
- Stojąc, z kończynami górnymi uniesionymi do góry,
- Stojąc, z kończynami górnymi opartymi o biodra,
- Pochylając tułów do przodu
W czasie oglądania piersi należy zwrócić uwagę na:
- Wygląd brodawek sutkowych,
- Wielkość i symetrię sutków,
- Wygląd skóry,
- Kontur sutków i ich powierzchnię,
- Wygląd dołów pachowych.
Warto również ścisnąć brodawkę i sprawdzić, czy nie wydobywa się z niej wydzielina (jeśli tak, to jest to niepokojący objaw, który powinien skłonić Cię do wizyty u lekarza).
Samobadanie piersi – badanie palpacyjne
Tę część badania możemy wykonać stojąc lub leżąc, pod prysznicem albo bezpośrednio po kąpieli. Środkowymi palcami prawej ręki należy zbadać lewą pierś (w tym czasie lewą rękę trzeba unieść ku górze), a następnie zmienić strony. Palce powinno się przesuwać po piersi, lekko dociskając i zataczając niewielkie kółka – z góry na dół i z powrotem, a także z zewnątrz w kierunku sutka i odwrotnie.
Jeśli zauważysz, któryś z wymienionych objawów skontaktuj się z lekarzem (możesz to zrobić najszybciej za pomocą telekonsultacji):
- Wystąpienie nietypowego bólu,
- Wyciek z brodawki, zwłaszcza podbarwiony krwią,
- Stwardnienie, zgrubienie lub wyczuwalny guzek piersi,
- Obrzęk lub wyczuwalny guzek w dole pachowym.
Inne metody badań
W poprzednich artykułach z cyklu Różowy październik opisywaliśmy metody badań, takie jak: mammografia, USG czy rezonans magnetycznych. Warto wspomnieć również o pozostałych, może mniej popularnych metodach, które są dostępne na rynku.
- Termografia ciekłokrystaliczna – technika ta wykrywa zmiany temperatury, które towarzyszą procesom zachodzącym w piersiach. Rosnące guzy powodują wzrost temperatury, dlatego metoda ta pozwala na ich łatwe wykrycie. Badanie może dawać jednak fałszywie dodatni wynik, gdyż temperatura w tkance gruczołu może być również podwyższona z powodu zapalenia czy zmian hormonalnych.
- Elastografia piersi – ta metoda pomaga ocenić twardość tkanek. Zdrowe tkanki charakteryzują się miękkością i elastycznością. Natomiast chora tkanka jest twarda i nie zmienia kształtu pod naciskiem. Zachodzące zmiany określane są na podstawie kolorowej skali – zielony kolor oznacza miękką tkankę. Natomiast zabarwienie niebiesko-zielono-czerwone sygnalizuje twardość tkani.
- Badania genetyczne – na badania genetyczne kieruje się kobiety, których krewne chorowały na raka piersi. Pacjentki kieruje się na badanie genu BRCA1, by wykluczyć chorobę.
Podsumowanie
Dostępnych jest kilka metod, które pozwalają wykryć zmiany nowotworowe w piersi. Warto jednak pamiętać o systematyczności, a także o tym, że badać można się samemu. Samobadanie piersi pozwala kontrolować stan zdrowia i jest niezastąpioną metodą w walce z rakiem piersi.
*Zadbaj o siebie kompleksowo. Postaw na sprawdzoną i rzetelną opiekę medyczną. Indywidualne pakiety medyczne S7Health dają Ci dostęp do lekarzy specjalistów, badań laboratoryjnych oraz diagnostycznych i wiele więcej! Sprawdź sam: https://s7health.pl/pakiety-medyczne/indywidualne.
Źródła:
https://www.zwrotnikraka.pl/jak-wykonac-badanie-piersi/