Czwarta fala koronawirusa pokrywa się z sezonem grypowym w Polsce. Co za tym idzie? W tegorocznym sezonie jesienno-zimowym nie trudno o tzw. koinfekcję, czyli zakażenie minimum dwoma czynnikami chorobotwórczymi w tym samym czasie. Eksperci zalecają, by mimo pandemii i trwającego programu szczepień przeciw Covdi-19, szczepić się również przeciw grypie. Czy łącznie tych dwóch szczepionek jest bezpieczne? Dowiedz się, jak działać w sezonie, w którym atakuje nie tylko Covid-19, ale i grypa.
Dwie choroby w jednym czasie
Minister zdrowia poinformował, że z końcem września oficjalnie rozpoczęła się czwarta fala koronawirusa w Polsce. A co za tym idzie? Sukcesywny wzrost zachorowań. Szczytem fali, według wielu prognoz, będzie koniec listopada.
Grypa to groźna choroba, której powikłania mogą być niezwykle szkodliwe w skutkach. Nałożenie się na siebie sezonu grypowego (rozpoczyna się w październiku, a kończy w kwietniu) i czwartej fali wirusa jest bardzo niebezpieczne, szczególnie jesienią, kiedy infekcje zdarzają się częściej. Koinfekcja zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkiego przebiegu choroby, a nawet śmierci.
Szczepionki przeciw Covid-19 a grypa
Choć w 2020 roku koronawirus przyćmił swoją złą sławą pozostałe choroby, to wcale nie oznacza, że przestały one istnieć. Grypa jest szczególnie niebezpieczna dla osób z grupy ryzyka – dzieci poniżej 5. roku życia, osób powyżej 65 lat, cukrzyków i osób z chorobami serca. Grypa może powodować poważne powikłania, takie jak:
- wtórne bakteryjne zapalenie płuc,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- zaostrzenie chorób przewlekłych,
- dolegliwości układu krążenia,
- sepsa.
Wiele ekspertów twierdzi, że tegoroczny sezon grypowy może być niezwykle agresywny, co nie wróży niczego dobrego. Odróżnienie grypy od Covid-19 niestety nie jest możliwe bez wykonania badań laboratoryjnych. Stąd tak głośny apel o szczepienie również przeciw grypie. Okazuje się nawet, że szczepienie przeciw grypie, w niewielkim stopniu, może chronić również przed Covid-19.
Połączone szczepienie
Przeciw grypie najlepiej zaszczepić się jeszcze przed szczytem sezonu – szczyt zachorowań to zwykle czas od stycznia do marca. Najlepiej zrobić to przed końcem października, aby organizm miał czas na wytworzenie przeciwciał. Tu pojawia się dość istotne pytanie. W jakich odstępach przyjąć szczepionkę przeciw Covid-19 i przeciw grypie? Eksperci zapewniają, że szczepionki można przyjąć nawet w tym samym czasie, zbędny jest zatem dystans czasowy między tymi dwiema szczepionkami.
Jednak w przypadku pojawienia się obaw, co do przyjęcia dwóch szczepionek, warto skontaktować się z lekarzem i zasięgnąć porady. Można to zrobić bez wychodzenia z domu, za pomocą telekonsultacji.
Podsumowanie
Tegoroczna jesień to niełatwy czas. Czwarta fala zbiega się z sezonem grypowym, co stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla każdego z nas. Eksperci zalecają, aby w dobie szczepień przeciw Covid-19 nie zapominać o szczepieniu przeciw grypie. Nie ma przeciwwskazań do łączenia szczepionek, a ich przyjęcie może uchronić nas przed niebezpiecznymi konsekwencjami.
*Jak widać, jesień w tym roku nas nie rozpieszcza. Ale ty możesz sobie dogodzić, zapewniając sobie i bliskim odpowiednią opiekę medyczną. Pakiety medyczne dają Ci dostęp do lekarzy specjalistów oraz badań laboratoryjnych i diagnostycznych. Prowadząc własną firmę, powinieneś również bliżej przyjrzeć się pakietom medycznym dla firm.
Źródła:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacje-dla-punktow-szczepien–szczepienia-przeciw-grypie-20212022.