Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Badania i rozwijająca się profilaktyka walki z rakiem piersi, pozwala na szybkie i skuteczne leczenie. Jako że październik to miesiąc walki właśnie z rakiem piersi, przygotowaliśmy kolejny artykuł z cyklu różowy październik. Skupimy się na objawach, jakie powinny skłonić kobiety do wizyty u lekarza, a także na metodach leczenia.
Rak piersi: Czynniki ryzyka
Nim jednak poruszymy temat objawów i leczenia raka piersi, skupmy się na czynnikach ryzyka. Zaliczymy do nich:
- Wiek – ryzyko zachorowania na raka piersi niestety rośnie wraz z wiekiem. Największe ryzyko zachorowania pojawia się wśród kobiet w wieku 50-69 lat – to aż 70% wszystkich przypadków[1],
- Styl życia – szczególnie dieta i aktywność fizyczna wpływają na rozwój choroby. Otyłość i brak ruchu negatywnie wpływają na organizm,
- Obciążenie genetyczne – jeśli w rodzinie krewne chorowały na raka piersi, to pojawia się duże prawdopodobieństwo wystąpienia zmian nowotworowych. Rodzinne występowanie raka piersi wiąże się z mutacją genów BRCA1 i BRCA2. Wykrycie tychże mutacji jest przesłanką do podjęcia odpowiedniej profilaktyki,
- Czynniki hormonalne – przedłużona stymulacja estrogenowa, czyli długi okres oddziaływania estrogenów na gruczoł piersiowy, może być przyczyną raka piersi. Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych również może wywołać zmiany nowotworowe.
Do czynników ryzyka możemy także zaliczyć „wysoką gęstość” piersi i atypową hiperplazję.
Objawy
Pierwszym i zarazem najbardziej widocznym objawem raka piersi jest wyczuwalny guzek, a także zmiany w wyglądzie zewnętrznym piersi. Zmiany, takie jak: nagła asymetria piersi, zmarszczenie skóry czy zmiana struktury gruczołu piersiowego, powinny być niezwłocznie obejrzane przez specjalistę.
Powodem do niepokoju powinna być również zmiany w obrębie brodawki sutkowej – wydzielina, zabarwienie, świąd czy „wciągnięcie” brodawki do wewnątrz.
Kobiety często niepokoją się, gdy doświadczają bólu piersi. Jest to jednak dość mało charakterystyczny objaw raka piersi. Ból ten może wynikać ze wahań hormonalnych, które towarzyszą menstruacji; z łagodnych zmian, takich jak torbiele lub być powodem zapalenia.
Kolejnym typowym objawem jest również pomarańczowa skóra w okolicach piersi.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby objawy dotyczą miejsc przerzutów. Zazwyczaj pierwsze zostają zaatakowane pachowe węzły chłonne (zwiększają się i pojawia się obrzęk).
Objawy zaawansowanego stadium, rozsianej postaci nowotworu, to:
- przewlekłe zmęczenie,
- utrata masy ciała,
- wyniszczenie.
W zależności od miejsca przerzutu mogą pojawić się również bóle kostne, zaburzenia neurologiczne, kaszel, żółtaczka.
Rak piersi: Leczenie
Wyróżniamy kilka metod leczenia raka piersi. Każda z nich wymaga konsultacji zespołu specjalistów. Wybór metody leczenia determinuje stadium zaawansowania choroby, jej typ i agresywność.
- Podstawową metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Przy nowotworach małych rozmiarów usuwa się wyłącznie guzka. Stosuje się również zabieg, który polega na usunięciu guzka wraz z jednym z czterech kwadrantów piersi. Są to zabiegi „oszczędzające” piersi. W przypadku, gdy występuje bardzo zaawansowane stadium, usuwa się całość piersi, jest to tzw. mastektomia.
- Uzupełnieniem zbiegu chirurgicznego może być radioterapia. Nierzadko naświetlanie stosuje się przed operacją, aby zmniejszyć rozmiar guza.
- Chemioterapia bywa podstawą w przypadkach, gdy operacja nie jest możliwa do wykonania. Jej celem jest zahamowanie namnażających się komórek nowotworowych.
- Gdy nie ma możliwości na pełne wyleczenie choroby, stosuje się leczenie paliatywne. Celem tej metody jest wydłużenie oraz poprawa jakości życia. Stosuje się wtedy leczenie przeciwbólowe, żywieniowe, psychoterapię oraz redukuje się objawy związane z ogniskami przerzutowymi.
Podsumowanie
Wiele czynników może powodować raka piersi. W większości przypadków winny jest wiek i genetyczne uwarunkowania. Objawy towarzyszące rakowi piersi, to zwykle zmiany zachodzące w wyglądzie piersi, niepokojące przebarwienia czy wydzielina. Jeśli mowa o leczeniu, to jest ono zwykle dostosowane do stadium zaawansowania choroby.
*Bycie pod stałą opieką lekarza jest niezwykle istotne. Kompleksowa opieka medyczna daje Ci gwarancje usług medycznych najwyższej jakości. Przekonaj się sam i poznaj indywidualne pakiety medyczne S7Health. https://s7health.pl/pakiety-medyczne/indywidualne.
Źródła:
Szkiela M., Worach-Kardas H., Marcinkowski J. T., Nowotwór złośliwy piersi – epidemiologia, czynniki ryzyka, znaczenie profilaktyki pierwotnej i wtórnej, „Probl Hig Epidemiol” 2014, nr 95, s. 292-302.
https://www.doz.pl/czytelnia/a12820-Wczesne_objawy_raka_piersi
[1] M. Szkiela, H. Worach-Kardas, J. T. Marcinkowski, Nowotwór złośliwy piersi – epidemiologia, czynniki ryzyka, znaczenie profilaktyki pierwotnej i wtórnej, „Probl Hig Epidemiol” 2014, nr 95, s. 293.