Choć większości z nas wydaje się, że choroba Alzheimera dotyka głównie osoby starsze, to nierzadko dosięga ona też młodych. Objawy choroby mogą pojawić się nawet u 30-latków. Warto zatem wiedzieć, co może być oznaką Alzheimera, aby nie zlekceważyć choroby w młodym wieku. Dziś, tj. 21 września, obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Jest to zatem dobra okazja, aby przyjrzeć się tej chorobie – szczególnie wśród młodej grupy pacjentów.
Choroba Alzheimera – przyczyny
Niestety dokładne przyczyny choroby nie są jeszcze znane. Wiele jednak przemawia za tym, że powodem jest nieprawidłowe gromadzenie się białek w komórkach mózgowych i wokół nich. Winne mogą być również geny.
Choroba neurodegeneracyjna, jaką jest Alzheimer, wiąże się z postępującym ubytkiem komórek nerwowych. Jest to nieodwracalny proces, który odpowiada za pojawiające się objawy.
Według obserwacji naukowców, w przebiegu choroby dochodzi do zmniejszenia się ilości neuronów – szczególnie w strukturze układu limbicznego, kory skroniowej, a także czołowej. Ponadto zmniejsza się liczba połączeń synaptycznych pomiędzy poszczególnymi komórkami nerwowymi.
Choroba Alzheimera u osób młodych
Naukowcy nie wiedzą, co dokładnie jest przyczyną występowania choroby Alzheimera w młodym wieku. Powodem może być postać dziedziczna. Ma ona zazwyczaj ostry przebieg. To, co wyróżnia dziedziczność tej choroby, to gwałtowność objawów i nagły postęp choroby. Genetyczna postać Alzheimera to zwykle niewielki procent wszystkich przypadków. Dziedziczenie związane jest z trzema genami PSEN 1 (gen preseniliny-1 na chromosomie 14), PSEN 2 (gen preseniliny-2 na chromosomie 1) i APP (gen prekursorowy białka amyloidu na chromosomie 21). Za ich sprawą zwiększa się poziom beta-amyloidu w mózgu i krwi.
Objawy choroby u młodych osób
Objawy towarzyszące chorobie u młodych ludzi, są podobne do tych, których doświadczają osoby starsze. Pojawiają się zaburzenia pamięci, problemy z zapamiętaniem nowych informacji oraz stopniowa utrata umiejętności, wykorzystywanych w codziennym funkcjonowaniu. Wczesne zachorowanie może wiązać się również z zaburzeniami wzorku i mowy. Oprócz tego należy jeszcze wydzielić objawy, takie jak:
- dezorientacja dotycząca utraty świadomości, co do miejsca i/lub czasu,
- coraz trudniejsza ocena tego, co dzieje się w danym momencie,
- ograniczenie kontaktów społecznych,
- częsta zmiana nastroju.
Fazy choroby w młodym wieku
Należy również zwrócić uwagę na przebieg choroby u osób młodych. Wyróżniamy następujące etapy/fazy:
- Wczesne stadium choroby – na tym etapie rozpoczyna się proces patologicznego odkładania się białek. Jest to czas, kiedy nie da się zaobserwować charakterystycznych objawów.
- Etap łagodnych zaburzeń poznawczych – pojawiają się pierwsze oznaki problemów z pamięcią.
- Faza kliniczna (etap otępienie) – pojawia się otępienie, które może postępować w różny sposób.
- Umiarkowana faza otępienia – zaczynają się problemy z samodzielnością, zaburzenia mowy, drażliwość, urojenia i omamy, zagubienie w otoczeniu.
Leczenie Alzheimera u osób młodych
Leczenie rozpoczyna się wtedy, gdy rozwiną się objawy klinicznego otępienia. Na tym etapie wdraża się leczenie farmakologiczne. Przed pojawieniem się tej fazy, zaleca się treningi poznawcze, zmianę trybu życia oraz profilaktykę schorzeń somatycznych.
Podsumowanie
W znacznym stopniu to wiek jest czynnikiem ryzyka rozwoju Alzheimera. Dlatego też najczęściej chorują osoby starsze. Młode osoby cierpią na tę chorobę stosunkowo rzadko. Objawy w młodym wieku są podobne do tych u osób powyżej 65 roku życia. Diagnostyka osób młodych polega na rozpoznaniu pogorszenia się sprawności umysłowej.
*W dobie pandemii wirusa warto zadbać o swoje zdrowie. Nigdy nie należy na nim oszczędzać. Otocz siebie i swoich bliskich odpowiednią opieką medyczną. Indywidualne pakiety medyczne to dostęp nie tylko do lekarzy specjalistów, ale i do kompleksowych badań oraz usług medycznych. Sprawdź sam: https://s7health.pl/pakiety-medyczne/indywidualne.
Źródła:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/kiedy-czlowiek-traci-siebie;