Choć wszyscy rozpatrują Covid-19 w kategoriach choroby dróg oddechowych, to okazuje się, że zakażenie koronawirusem nie jest obojętne dla ludzkiego mózgu. Utrata węchu i/lub smaku to niejedyne konsekwencje przebycia infekcji SARS-CoV-2. Istnieje coraz więcej badań i analiz, które potwierdzają szkodliwy wpływ koronawirusa na komórki nerwowe mózgu.
Koronawirus – inwazja na mózg
Covid-19 to choroba, która atakuje układ oddechowy, jednak według ostatnich doniesień naukowych, jest ona również szkodliwa dla innych narządów. Wśród symptomów, które wskazują na to, że wirus ma wpływ na mózg, należy wymienić: bezsenność, dezorientację, problemy z pamięcią, a nawet majaczenie.
Na początku mylnie sądzono, że brak białek ACE2 w mózgu, wyklucza go jako miejsce potencjalnej inwazji wirusa. Jednak badania osób zmarłych na Covid-19, ujawniły obecność wirusa w neuronach korowych.
Koronawirus – niedotlenienie mózgu
Ostatnio w American Journal of Neuroradiology opublikowano wyniki badań, które wskazywały na to, że osoby przechodzące Covid-19, wykazywały podobne zaburzenia metabolizmu mózgu, co pacjenci, którzy doświadczyli niedotlenienia. Wiele wskazuje na to, że koronawirus atakuje komórki nerwowe, wykorzystując je do produkcji swoich nowych kopii. Zabiera on znaczne pokłady tlenu, tym samym powodując umieranie sąsiednich komórek.
Jak leczyć wpływ wirusa na mózg?
Schemat powstawania zaburzeń neurologicznych jest dość spójny, ale niestety mechanizmy leżące u podstaw wciąż nie są znane. Dopiero poznanie tych procesów pozwoli na odpowiednie zorganizowanie leczenia, jeżeli będzie ono w ogóle możliwe. W sytuacji, gdy pojawi się bezpośrednia infekcja układu nerwowego, zaleca się stosowanie leków przeciwwirusowych. A gdy wirus opuścił już organizm –przeciwzapalnych.
Zaburzenia psychiczne
U niektórych pacjentów, którzy przebyli Covid-19, zdiagnozowano – niedługo po przebyciu infekcji, zaburzenia psychiatryczne bądź neurologiczne. Wśród zgłaszanych dolegliwości, można wyróżnić demencję i zaburzenia postrzegania rzeczywistości. Co ciekawe, niektórzy pacjenci zgłaszali nawet halucynacje i problemy z koordynacją. Okazuje się, że wstępne badania ujawniły negatywny wpływ wirusa również na stan zdrowia psychicznego. Niestety skutki przebycia choroby mogą być trwałe.
Podsumowanie
Na początku wszyscy skupili się na koronawirusie jako naczelnym wrogu układu oddechowego. Ciągłe obserwacje i badania wirusa, pozwalają na analizę również innych skutków choroby Covid-19. Jak na razie nie wiadomo, w jaki sposób wirus przedostaje się do mózgu. Spekulowano, że winowajcą całego zamieszania jest nerw węchowy, niemniej ta teoria jest raczej mało realna. Pozostaje nam czekać na dalsze badania, które pozwolą wykryć przyczynę atakowania mózgu. Czy szczepienia przeciw Covid-19 mogą pomóc w tej nierównej walce? Tego jeszcze nie wiemy.
Źródła:
https://www.doz.pl/czytelnia/a15596-Powiklania_COVID-19._Jak_koronawirus_niszczy_nasz_mozg