Gorączka i kaszel to jedne z typowych objawów zakażenia koronawirusem. Zaraz obok nich plasuje się utrata węchu i smaku. Choć wspomniana gorączka ustępuje po przebyciu choroby, to drugi wymieniony zestaw objawów, może utrzymywać się dość długo. Upośledzenie bądź utrata zmysłów po przebyciu COVID-19, może trwać nawet kilka miesięcy. Najczęściej jednak dochodzi do utraty węchu. Jak go odzyskać? Czy szczepienia mogą zniwelować skutki Long COVID-19?
Czym jest Long COVID-19?
Niestety nie istnieje jedna podręcznikowa definicja tzw. Long COVID-19. Przyjęto, że są to dolegliwości związane z przebyciem infekcji koronawirusem. Utrzymują się one ponad 4 tygodnie od pojawienia się pierwszych objawów.
Pacjenci, którzy przeszli COVID-19 zgłaszają szereg zróżnicowanych dolegliwości. Najczęściej jednak wymienia się zmęczenie, trudności z koncentracją, bóle głowy, drażliwość czy właśnie zaburzenia węchu.
Utrata węchu
Utrata węchu po zakażeniu koronawirusem jest zwykle nagła. Nie jest to kwestia kataru czy zatkanego nosa, pacjenci mogą z reguły swobodnie oddychać. Zmysły smaku i węchu są ze sobą powiązane, dlatego też utrata węchu wiąże się z zaburzeniami odczuwania smaku. Wiele ludzie podkreśla, że podczas chorowania na Covid-19, nie odróżniało słodkich smaków od gorzkich.
Wiele osób skarży się, że po przechorowaniu Covid-19, ich węch dalej jest upośledzony. Stan ten określa się jako anosmię. Przyczyną zaburzeń powonienia może być uszkodzenie nerwów przez SARS-CoV-2. Winna może też być przewlekła reakcja zapalna, nieustępująca po aktywnym procesie infekcji.
Sposób na odzyskanie węchu
Jak na razie nie znaleziono żadnego niezawodnego sposobu, który przywróciłby utracony węch. Wielu lekarzy poleca jednak domowy trening węchu. Praktyka ta polega na wielokrotnym i krótkotrwałym pobudzeniu zmysłu. Do tej pory metoda ta sprawdzała się u osób, które straciły węch na skutek przeziębienia.
Wspomniany trening polega na wąchaniu silnych i dobrze znanych zapachów – najlepiej dwa razy dziennie przez kilka miesięcy. Dobrze sprawdzą się goździki, cytryna czy eukaliptus. Intensywny aromat skórki pomarańczy również może posłużyć odpowiednio w terapii węchu. Zapachy najlepiej zmieniać po upływie 12 tygodni.
Trening węchu ma stymulować odpowiednie komórki nerwowe mózgu i przywrócić węch, wykorzystując swoją neuroplastyczność (zdolność tkanki nerwowej do wytworzenia nowych połączeń).
Czy szczepienie przeciw Covid-19 przywraca węch?
Nie sposób jeszcze odpowiedzieć na to pytanie. Badania nad tym, czy szczepionki przeciw Covid-19 mogą przywrócić węch, są w fazie początkowej – zajmuje się nimi prof. Akiko Iwasaka z Uniwersytetu Yale. Pojawiają się jednak pierwsze przesłanki o tym, że u osób zaszczepionych nastąpiła poprawa w kwestii objawów Long COVID-19.
Podsumowanie
Większość infekcji (w kilku procentach przypadków) pozostawia po sobie zespół postinfekcyjny. Nie inaczej jest z koronawirusem, którego przechorowanie, może przynieść długotrwałe upośledzenie węchu lub inne objawy. Na razie trudno jednoznacznie stwierdzić, czy szczepionki przeciw Covid-19 mogą pomóc w odzyskaniu węchu. Warto natomiast wypróbować domową terapię, polegającą na wąchaniu intensywnych aromatów.