Pogoda w te wakacje jest niezwykle zmienna. Jednego dnia z nieba leje się słoneczny żar, a drugiego pojawia się siarczysty deszcz i burza z piorunami. Burza może mieć znaczący wpływ na samopoczucie człowieka. Wiele schorzeń nasila się właśnie podczas wyładowań atmosferycznych. Warto wiedzieć, kto cierpi najbardziej podczas burzowej pogody.
Burza zdrowie: astma
Burza to czas, który nie sprzyja astmatykom. Wiatr roznosi pyłki, a te przedostają się do dróg oddechowych. Tym samym pojawiają się nieprzyjemne objawy, takie jak: ucisk w klatce piersiowej, duszność, świszczący lub przyspieszony oddech. Wahania temperatury oraz wzmożona wilgotność w czasie burzy, nasilają astmę, gdyż powodują przekrwienie oraz podrażnienie dolnych i górnych dróg oddechowych.
Burza a zdrowie: bóle stawów
Czas wyładowań atmosferycznych znacząco daje się we znaki tym, którzy cierpią na bóle reumatyczne. Dlaczego? Prawdopodobnie wszystkiemu winne jest spadające ciśnienie, które z kolei oddziałuje na ciśnienie wewnątrz stawów. Tym samym staw powiększa się i niefortunnie uciska otaczające go nerwy i tkanki. Z reguły problem ten dotyczy osób z zaburzeniami wytwarzania mazi stawowej. Kolejnym wrogiem podczas burz dla tych, którzy cierpią na bóle reumatyczne, jest zwiększona wilgotność. Z jej powodu stawy znacząco puchną, co powoduje spory dyskomfort.
Burza a zdrowie: migrena
Burza nie umila życia również tym, którzy cierpią na bóle migrenowe. Zmieniające się ciśnienie podczas wyładowań atmosferycznych, ma niebagatelny wpływ na ciśnienie w zatokach i w uchu wewnętrznym. Co prowadzi do pojawienia się mocnych bólów głowy. Warto nadmienić, że upał też sprzyja bólom migrenowym – nasilają się one za sprawą odwodnienia. Zmieniająca się jakość powietrza również może mieć wpływ na pojawienie się migreny w czasie burzy.
Burza a zdrowie: alergia
Wyładowania atmosferyczne dla alergików są dość korzystne. Za sprawą deszczu powietrze „oczyszcza się” z pyłków obecnych w powietrzu. Z drugiej strony nagłe wahania temperatur i wilgotności powodują u alergików nieżyt nosa. Należy pamiętać, że jeżeli objawy nieżytu utrzymują się kilka dnia, to trzeba skonsultować się z lekarzem. Można zrobić to za pomocą telekonsultacji, lekarz przeprowadzi kompleksowy wywiad i zaleci dalsze działania – najlepszym rozwiązaniem jest np. irygacja nosa.
Podsumowanie
Burza to czas, w którym znacząco uaktywniają się niektóre schorzenia. Wahania temperatur czy wzmożona wilgotność wpływają negatywnie na nasz organizm, wywołując niekomfortowe objawy. Grupą, która najbardziej odczuwa skutki burzy, są zdecydowanie alergicy oraz astmatycy, a także osoby borykające się z atakami migrenowymi.