Tegoroczne lato jest niezwykle obfite w słoneczną pogodę. Wysokie temperatury nie odpuszczają i dają się we znaki. Upał jest bardzo męczący i niebezpieczny dla naszego zdrowia. Nieprzystosowani do wysokich temperatur, cierpimy katusze skąpani w promieniach słonecznych. Warto zatem wiedzieć jak radzić sobie z upałem i jak bezpiecznie przetrwać ten czas.
Najwyższe temperatury
O upale można mówić, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi jest wyższa niż 30°C.
W świadomości wielu ludzi zakorzenione jest błędne przekonanie, że temperatura powietrza osiąga najwyższą wartość w południe. Nic bardziej mylnego. Największy wzrost temperatury obserwuje się między godziną 15:00 a 18:00. Natomiast w godzinach 12:00-13:00 notowane jest największe promieniowane UV.
W upalne dni znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia, które wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Ponadto zbyt długa ekspozycja na słońce, może doprowadzić do udaru słonecznego, zagrażającego zdrowiu, a nawet życiu. Konsekwencją upału może być również poczucie zmęczenia, ospałość czy brak koncentracji.
Jak radzić sobie z upałem? Zamknij okno!
Pamiętaj, aby podczas wysokich temperatur:
- zamykać i zasłaniać okna – w ten sposób ograniczysz napływ gorącego powietrza. Okna zdecydowanie lepiej otwierać na noc (jeżeli jest to bezpieczne), kiedy temperatura na zewnątrz spada,
- nosić lekką i przewiewną odzież – wykonaną najlepiej z naturalnych tkanin i w jasnych kolorach. Dzięki temu wspomożemy termoregulację organizmu,
- być w stałym kontakcie z lekarzem – jeżeli przyjmujesz leki, to warto wiedzieć, jaki mają one wpływ na termoregulację i równowagę wodno-elektrolitową,
- unikać wahań temperatur – w przypadku, gdy w pomieszczeniu, w którym pracujesz, temperatura jest niższa niż na zewnątrz (np. za sprawą klimatyzacji), to nie wychodź od razu. Wyjście na zewnątrz w takiej sytuacji może spowodować szok termiczny – zwłaszcza dla starszych i bardzo młodych ludzi.
Jak radzić sobie z upałem? – Odżywianie
Jedzenie i picie w upalne dni również odgrywa znaczącą rolę. Podstawą przetrwania wysokich temperatur jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Należy pić ponad 2 litry wody niegazowanej – o czym wspominaliśmy ostatnio – żeby uniknąć odwodnienia i jego przykrych skutków. Aby nie narażać się na odwodnienie, najlepiej także unikać alkoholu w upalne dni.
Podczas upałów najlepiej przygotowywać lekkie posiłki, oparte na owocach i warzywach, które są bogate w wartości odżywcze. Warto unikać tłustych i wysokokalorycznych potraw – obciążą one niepotrzebnie nasz organizm. Wysokie temperatury to idealne warunki do rozwoju bakterii Salmonelli, toteż lepiej zrezygnować z potraw, zawierających surowe jajka.
Jak radzić sobie z upałem? Na zewnątrz
Jak już wspominano, zbyt duża ekspozycja na promienie słoneczne, może doprowadzić do niebezpiecznego udaru. Zatem lepiej nie wystawiać się na słońce dłużej niż 2 godz., w ciągu upalnych dni. Zaleca się również ograniczenie wysiłku fizycznego na zewnątrz, gdyż może ono doprowadzić do przegrzania organizmu.
Prowadząc samochód w czasie upałów warto często robić przerwy – najlepiej w zacienionym miejscu, żeby zniwelować negatywny wpływ wysokich temperatur na koncentrację.
Chcąc w upalne dni ochłodzić się w wodzie, pamiętaj, aby nie wchodzić do niej gwałtownie, zaraz po opalaniu. Najlepiej stopniowo i powoli opłukiwać ciało.
I pamiętaj – pod żadnym pozorem nie zostawiaj dzieci i zwierząt w zaparkowanym samochodzie. Takie działanie jest skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne. Temperatura w nagrzanym pojeździe może osiągać nawet 50-60°C, co spowoduje śmierć dziecka czy zwierzęcia.
Podsumowanie
Upał jest niezwykle męczący i niebezpieczny dla człowieka. Wystawiając się na promienie słoneczne, kiedy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka, narażamy swoje zdrowie, a czasem życie. Upał może doprowadzić do odwodnienia, przegrzania organizmu, a w najgorszym wypadku do udaru słonecznego. Warto zatem uważać na siebie i stosować kilka prostych zaleceń w czasie wysokich temperatur. Wakacje lepiej spędzać w domu niż na szpitalnym oddziale ratunkowym.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/rcb/jak-przetrwac-upal.