W maju obchodziliśmy Światowy Dzień bez Papierosa, który został zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia. To święto zwraca uwagę na szkodliwość papierosów i skutki palenia. Uzależnienie od papierosów jest niezmiernie popularne, mimo iż nieustannie mówi się o jego negatywnym wpływie na zdrowie. Przypominamy zatem jakie są skutki palenia dla palaczy i osób biernie palących.
Negatywny wpływ palenia na zdrowie
Papierosy zawierają w sobie nie tylko nikotynę, ale i rzeszę substancji trujących oraz rakotwórczych. W skład papierosów wchodzi między innymi tlenek węgla, fenol, cyjanowodór i amoniak.
Palenie papierosów ma niezwykle negatywny wpływ na ludzki organizm. Skutkiem palenia są oczywiście poważne choroby, których jest sporo. Wymieńmy jednak kilka tych najpoważniejszych i najczęstszych:
- nowotwory – są najczęstszym skutkiem palenia. Nikotyna w towarzystwie wszystkich innych trujących substancji dewastuje błonę śluzową żołądka, tym samym zwiększając ryzyko wystąpienia raka żołądka. Oprócz tego skutkiem palenia może być rak płuc, rak jamy ustnej, przełyku, wargi i trzustki oraz pęcherza moczowego,
- infekcje dolnych i górnych dróg oddechowych – a oprócz tego palenie może wywoływać również choroby, takie jak: astma czy gruźlica,
- choroby serca – palenie może doprowadzić do nadciśnienia tętniczego, zwężenia naczyń krwionośnych, zmian miażdżycowych, a także do rozwoju zakrzepowo-zarostowego zapalenia tętnic obwodowych,
- choroby układu pokarmowego – skutkiem palenia papierosów mogą być np. guzy jelita grubego, wrzody żołądka, przepuklina jelitowa,
- choroby układu hormonalnego – palenie zaburza funkcjonowanie tarczycy. U osób palących występuje częściej nadczynność tarczycy,
- choroby układu rozrodczego – skutkiem palenia, oprócz raka jajników, jest także zwiększenie ryzyka impotencji seksualnej. Nikotyna powoduje również problemy z erekcją,
- choroby skóry – palenie papierosów przyspiesza proces starzenia się skóry. Oprócz tego dym papierosowy zmniejsza elastyczność skóry i uwypukla zmarszczki.
Rzecz jasna jest to niepełna lista chorób, jakie mogą wystąpić wskutek palenia papierosów. Długotrwałe palenie może powodować również: paradontozę, próchnicę czy osteoporozę.
Skutki biernego palenia
Palacze są niezwykle narażeni na negatywne skutki palenia papierosów. Jednakże osoby wystawione na działanie dymu papierosowego, również doświadczają jego szkodliwego wpływu. Dym wydychany przez palaczy jest bardzo szkodliwy dla dzieci i młodzieży. Najbardziej narażone są najmłodsze dzieci do dwóch lat. Kontakt z dymem papierosowym we wczesnych latach życia negatywnie wpływa na funkcjonowanie płuc u dzieci oraz może wywoływać infekcje dróg oddechowych (np. zapalenie płuc). Bierne palenie powoduje również rozwój astmy u dzieci. Stały kontakt z dymem papierosowym zwiększa również częstotliwość występowania wysięku ucha środkowego u dzieci. Ponadto bierne palenie jest bardzo szkodliwe dla układu krążenia dzieci i młodzieży.
Dym tytoniowy jest najbardziej szkodliwy dla dzieci – nie oznacza to jednak, że dorośli nie odczuwają skutków biernego palenia. Skutkiem ekspozycji na dym papierosowy u dorosłych może być m.in.:
- infekcja dróg oddechowych,
- rak płuc,
- rak piersi u kobiet,
- schorzenia oskrzeli.
Jak rzucić palenie?
Papieros to niezwykle toksyczny i uzależniający „przyjaciel”, od którego trudno odejść. Na rynku znajdziemy wiele produktów, które mają pomóc w rzuceniu palenia. Plastry, tabletki, gumy czy zamienniki papierosów mogą pomóc w zerwaniu z natrętnym nałogiem. Każdy z nas jest inny, więc nie na każdego podziała to w ten sam sposób. Ponadto można zastąpić palenie innymi aktywnościami, abyśmy nie mieli czasu na zaprzątanie sobie myśli papierosami. Uprawianie sportu czy nowe pasje mogą przyczynić się do łatwiejszego odejścia od nałogu.
Palenie papierosów jest nałogiem, którego niekiedy trudno pozbyć się samemu. W tym celu warto skorzystać z pomocy specjalisty, bo można zrobić to np. nie wychodząc z domu. S7HEALTH oferuje telekonsultacje z psychologiem bądź psychiatrą zarówno dla pracowników firm, jak i dla osób indywidualnych. To komfortowe rozwiązanie pozwala na sprawną konsultacje z lekarzem i walkę z uzależnieniem.
Podsumowanie
Światowy Dzień bez Papierosa, może być świetnym pretekstem do tego, aby odmienić swoje życie. Ale nie tylko w ten dzień powinniśmy o tym pomyśleć. Palenie papierosów jest niewiarygodnie uzależniające i zgubne dla naszego zdrowia. Ekspozycja na dym papierosowy niesie za sobą szkodliwe skutki również dla tych, którzy nie palą, ale przebywają w bliskim otoczeniu palacza.
Źródła:
https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/1297/1276
https://portal.abczdrowie.pl/skutki-palenia-papierosow