Krwiodawstwo to dobrowolne oddawanie krwi przez zdrową osobę na rzecz potrzebujących. Dzięki honorowym krwiodawcom udaje się uratować życie wielu ludzi na świecie. 14 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Krwiodawstwa – święto dedykowane krwiodawcom, mające na celu propagowanie oddawania krwi. W związku z tym przypomnijmy kto i gdzie może oddać krew oraz jakie przywileje niesie za sobą status Honorowego Dawcy Krwi.
Krwiodawstwo – kiedy potrzebna jest krew?
Krew odgrywa nierzadko ważną rolę podczas wielu medycznych zabiegów, operacji czy procesów. Wsparcie transfuzyjne jest niezbędne, chociażby podczas chemioterapii, przeszczepiania narządów czy operacji na otwartym sercu. Krew jest niezbędna często przy leczeniu chorób hematologicznych, takich jak: talasemia, hemofilia i białaczka. Dlatego też tak ważne jest krwiodawstwo, które pozwala na pozyskanie krwi, ratującej ludzkie życie.
Krwiodawstwo – kto może zostać krwiodawcą?
Krwiodawcą mogą zostać osoby od 18 do 65 roku życia, których stan zdrowia nie wzbudza zastrzeżeń i ważą one co najmniej 50 kilogramów. Ponadto krwiodawca nie może oddać krew, jeżeli przez ostatnie 6 miesięcy przed oddaniem krwi:
- stosowano u niego akupunktury, nie wykonywano na nim tatuażu, nie przebijano mu uszu i innych części ciała,
- był poddawany operacjom, zabiegom endoskopowym i badaniom diagnostycznym – gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii,
- leczono go preparatami krwiopochodnymi.
W dniu oddania krwi krwiodawca nie może mieć objawów przeziębienia i przyjmować leków (nie dotyczy to leków antykoncepcyjnych i preparatów witaminowych, należy jednak o wszystkim poinformować lekarza kwalifikującego).
Krwiodawstwo – przeciwwskazania
Nie każdy może zostać krwiodawcą. Są czynniki, które tymczasowo dyskwalifikują osoby do oddania krwi i należy do nich między innymi: okres miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu, choroby zapalne czy opryszczka wargowa. Do stałej dyskwalifikacji dochodzi w przypadku m.in.:
- poważnych chorób układu pokarmowego, moczowego, nerwowego i oddechowego,
- poważnych chorób układu krążenia (aktualne lub przebyte) – np. wady serca, zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, miażdżyca znacznego stopnia,
- chorób pochodzenia naczyniowo-mózgowego,
- nowotworów złośliwych,
- chorób tarczycy,
- cukrzycy,
- chorób zakaźnych – wirusowe zapalenie wątroby (typu B i C), żółtaczka, leiszmanioza, promienica, babeszjoza,
- wirusa HIV i Zespołu nabytego braku odporności (AIDS),
- alkoholizmu i lekozależności.
Krwiodawstwo – Przywileje honorowego dawcy krwi
Krwiodawstwo jest dobrowolne i bezpłatne. Godne uwagi jest, to że państwo lub podmioty prywatne udzielają krwiodawcom różnych benefitów, aby docenić ich szlachetny gest. Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje:
- posiłek po oddaniu krwi,
- zwolnienie z pracy w dniu pobierania krwi,
- ulga podatkowa,
- zwrot kosztów dojazdu,
- uzyskanie bezpłatnych wyników badań laboratoryjnych po oddaniu krwi,
- karta indentyfikacyjna grupy krwi (po kilkurazowym oddaniu krwi),
Gdy krwiodawca otrzyma tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, przysługują mu dodatkowe przywileje, takie jak:
- zniżki na niektóre leki,
- korzystanie poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych,
- zniżki w komunikacji miejskiej,
- zniżki i/lub ulgi w schroniskach, hotelach i punktach usługowych, które są zrzeszone z inicjatywą „Dawcom w Darze”.
Punkty krwiodawstwa
W Polsce krwiodawstwo jest zarezerwowane tylko dla placówek, które należą do Publicznej Służby Krwi. Punktami krwiodawstwa są: Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA, a także ich oddziały i stacje terenowe. 16 placówek RCKiK znajduje się w stolicach województw, a pozostałe 5 w Słupsku, Kaliszu, Radomiu, Wałbrzychu, Raciborzu. Krew pozyskiwana jest również podczas wyjazdowych eventów, w mobilnych punktach pobrań, tzw. krwiobusach.
Podsumowanie
Światowy Dzień Krwiodawstwa przypomina o tym, jak ważna jest pomoc i jak wiele możemy zdziałać oddając swoją krew. Nie jest to nic trudnego, krwiodawca nie doświadcza żadnych negatywnych skutków, a może zyskać dodatkowe przywileje i uratować czyjeś życie.
Źródła:
https://www.gov.pl/web/nck/kto-moze-zostac-dawca-krwi
https://krwiodawcy.org/gdzie-mozna-oddac-krew
https://krwiodawcy.org/korzysci-z-hdk
https://www.nowafarmacja.pl/blog/oddawanie-krwi-zalety-przeciwwskazania-oraz-skutki-uboczne
https://rckik-katowice.pl/przeciwwskazania