Na przełomie marca i kwietnia z zimowego snu budzą się kleszcze, które rozpoczynają swoją aktywność – zwykle do listopada. Ukłucie kleszcza i zarażenie się bakteriami z grupy krętków wywołuje poważną chorobę, jaką jest borelioza. Ryzyko zainfekowania zwiększa się, gdy kleszcz jest długo wbity w żywiciela, a to wszystko przez ślinę i zawartość jelita stawonoga. Sprawdź jakie objawy wskazują na boreliozę.
Borelioza – zakażenie krętkiem Borrelia
Borelioza jest najczęściej przenoszone przez kleszcza pospolitego, który wczepia się w skórę za pomocą aparatu kłująco-ssącego. Czas jest niezwykle istotny w przypadku ukąszenia. Do zakażenia krętkiem Borrelia (wywołującym boreliozę) dochodzi nie wcześniej niż 24 do 48h po wkłuciu kleszcza w skórę.
Borelioza – objawy
Najbardziej typowym objawem, który pojawia się z reguły najszybciej, jest rumień wędrujący. Pojawia się on w miejscu wkłucia kleszcza i sygnalizuje zakażenie. Jest ciepły w dotyku, nie towarzyszy mu świąd ani ból. Osoby, które zauważyły u siebie rumień, powinny niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Szybką konsultację lekarską umożliwiają telekonsultacje, które w swojej ofercie ma właśnie S7HEALTH.
Do innych objawów typowych dla boreliozy należą:
- nudności i wymioty,
- sztywność karku,
- padaczka,
- upośledzenie słuchu,
- psychoza,
- opadający kącik ust,
- problemy z zamknięciem powieki.
Borelioza – diagnostyka
Diagnostyka pod kątem boreliozy powinna być wykonywana za każdym razem, gdy dojdzie do ukąszenia przez kleszcza. W ciągu dwóch pierwszych dni rozwój boreliozy nie jest tak niebezpieczny, natomiast potem już każda kolejna godzina ma znaczenie. Zatem im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większe są szanse na wyleczenie. W tym celu należy wykonać pakiet badań laboratoryjnych, aby postawić trafna diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Borelioza – testy
Podstawowym badaniem na boreliozę jest test ELISA, który sprawdza obecność przeciwciał IgG i IgM w organizmie. We wstępnej fazie jego skuteczność może być ograniczona, a co za tym idzie – wynik może być fałszywie negatywny lub fałszywie pozytywny. Zatem test ELISA powinno się weryfikować testem Western Bolt. Wykrywalność patogenów, które przeniósł do ludzkiego organizmu kleszcz, jest znacznie wyższa przy użyciu właśnie testu Western Bolt.
Alternatywną metodą wykrycia boreliozy jest również badanie PCR. Obecność krętków kleszczowych wykrywa się za pomocą DNA. Badanie PCR, dzięki wysokiej czułości umożliwia efektywne wykrycie materiału genetycznego bakterii boreliozy.
Borelioza – leczenie
Boreliozę we wczesnym stadium można leczyć antybiotykami. Skutki choroby mogą utrzymywać się dłużej po skończeniu antybiotykoterapii (w przypadku przewlekłych objawów). W takich przypadkach stosuję się leczenie wspomagające.
Borelioza – skutki
Do skutków boreliozy należy zaliczyć m.in.:
- zapalenie mózgu,
- zapalenie opon mózgowych,
- porażenie nerwu wzrokowego,
- porażenie nerwu twarzowego,
- zapalenie osierdzia,
- kardiomiopatie rozstrzeniową.
Podsumowanie
Borelioza to bardzo poważna choroba, której nie należy lekceważyć. W przypadku niepokojących objawów konsultacja z lekarzem powinna być natychmiastowa. Aby nie narażać się na zakażenie, najlepiej unikać ukąszenia kleszcza. A gdy już do niego dojdzie niezwłocznie go usunąć. Po przebywaniu w miejscach, gdzie kleszcze mogły się znajdować, najlepiej obejrzeć całe ciało w celu zlokalizowania potencjalnego zagrożenia.
Źródło:
https://www.kleszcze.info.pl/borelioza
https://www.medonet.pl/badania,badanie-na-borelioze—wskazania–przebieg–cena,artykul,1727427.html