Choć lato to czas, na który czekamy cały rok z utęsknieniem, to nie dla każdego jest to tak przyjemny okres. Sezon letni to prawdziwa udręka dla tych, którzy zmagają się z alergią na pyłki roślin. Alergia to nic innego jak nadmierna reakcja organizmu na alergeny, w tym przypadku na ziarna pyłku roślin. Stężenie pyłków w powietrzu może zmieniać się w zależności od pogody, niemniej jednak warto wiedzieć, w jakim okresie jesteśmy najbardziej narażeni na alergeny.
Alergia – objawy
Alergiczny nieżyt nosa (zwany inaczej katarem siennym), występujący głównie wiosną i latem, objawia się silnym, alergicznym katarem. Katar sienny powoduje alergia na pyłki roślin, grzyby i ich zarodniki. Towarzyszy mu:
- zatkany nos,
- kichanie,
- swędzenie nosa,
- zaczerwienienie oraz łzawienie oczu,
- wyciekanie wydzieliny z nosa,
- swędzenie gardła.
Alergia – najczęściej uczulające rośliny
W Polsce i Europie to właśnie pyłki roślin są najczęstszym powodem uczuleń wśród mieszkańców dużych aglomeracji. Do najbardziej alergennych pyłków roślin należą:
- brzoza,
- leszczyna,
- olsza/olcha,
- trawa (co ciekawe z grona 200 gatunków traw, najbardziej znane są alergeny tymotki łąkowej),
- zboża,
- babka,
- bylica,
- ambrozja.
Rośliny, które pylą wiosną i latem
Pyłki brzozy, zaraz po pyłkach traw, są najczęstszą przyczyną występowania alergii. Pyłki brzozy osiągają bardzo wysokie stężenie w atmosferze, ich okres pylenia przypada na kwiecień oraz początek maja.
Alergeny pyłków dębu mają raczej średnie znaczenie kliniczne, niemniej jednak od połowy kwietnia do połowy maja stężenie ziaren tych pyłów jest wysokie.
Pylenie trawy, które najczęściej wywołuje uczulenie, przypada na czerwiec i pierwszą połowę lipca, chodź według badań pierwsze ziarna tych pyłków pojawiają się w atmosferze już pod koniec kwietnia.
Alergia na pyłki bylicy jest bardzo częsta wśród Polaków. Okres, w którym pyłki osiągają wysokie stężenie w powietrzu, przypada od połowy lipca i trwa do połowy sierpnia.
Pokrzywa produkuje dużą ilość pyłków w okresie od czerwca do sierpnia, niemniej jednak uczulenie na ten rodzaj pyłków jest dość rzadkie.
Ambrozja należy do tej grupy, która najczęściej wywołuje uczulenie. Stężenie pyłków ambrozji znacząco wzrasta od połowy sierpnia i utrzymuje się do połowy września.
Od maja do września notuje się również wysokie stężenie w powietrzu zarodników grzybów z rodzaju Alternaria i Cladosporium, które również są bardzo uczulające.
Alergia – jak z nią walczyć
Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie do sezonu pylnego. W dniach, kiedy to stężenie płków w powietrzu jest wysokie, lepiej pozostać w zamkniętym pomieszczeniu. Najlepiej wychodzić na zewnątrz po obfitych opadach deszczu, gdy stężenie pyłków jest znacznie mniejsze.
Należy również pamiętać o tym, aby po powrocie do domu wziąć prysznicy lub kąpiel i zmienić odzież, aby pozbyć się z ciała i ubrań pyłków, które mogły osiąść podczas spaceru.
Podczas jazdy autem lepiej nie otwierać okien, tylko użyć klimatyzacji, aby nie narażać się na pyłki.
Na rynku dostępne są również filtry przeciwpyłowe, które chronią pomieszczenia.
Podsumowanie
Uczulenie na pyłki jest niezwykle uciążliwe. W jego leczeniu stosuje się odczulanie (wprowadzanie do organizmu, poprzez szczepionkę, niewielkich wyciągów z alergizujących pyłków), a także leki antyhistaminowe. Niemniej jednak warto znać kalendarz pylenia i unikać kontaktu z alergenami.
Źródła:
http://www.alergia-astma-immunologia.pl/2016_21_1/AAI_01_2016_majkowska.pdf
https://www.claritine.pl/o-alergii/rodzaje-alergii/alergia-na-pylki-roslin
https://www.claritine.pl/prognoza-dla-alergikow/kalendarz-pylenia-sprawdz