W monitorowaniu przebiegu pandemii i wykrywaniu osób zakażonych pomagają testy na COVID-19. Odpowiedni rodzaj testu pozwala ocenić czy dana osoba jest zakażona lub czy przeszła już chorobę spowodowaną wirusem SARS-CoV-2.
Testy na COVID-19: rodzaje
Na rynku dostępnych jest kilka testów na Covid-19, które można wykonać w celu rozpoznania czy pacjent jest zakażony wirusem – RT-PCR, RT-LAMP i antygenowy.
Oprócz tego dostępne są również testy na przeciwciała IgG i IgM, których dodatni wynik może świadczyć o przebyciu choroby lub trwania infekcji.
Testy na COVID-19: RT-PCR i RT-LAMP
Testy te wykrywają genetyczną obecność wirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Ów testy przeprowadza się w specjalnych punktach wymazowych, po tym, gdy wystąpią pierwsze objawy lub dana osoba miała kontakt z zakażonym. Genowe testy na COVID-19 mają większą czułość na wykrywalność wirusa w organizmie – czy to w początkowej, czy to w późniejszej fazie infekcji. Zarówno test RT-PCR, jak i RT-LAMP są rekomendowane przez WHO oraz Ministerstwo Zdrowia. Materiał do badania pobiera się za pomocą wymazu z nosogardzieli.
Testy na COVID-19: antygenowe
Ich zaletą jest prostota pobrania materiału badawczego – wymaz z nosogardzieli, a także niska cena oraz krótki czas oczekiwania na wynik. Tak samo jak testy RT-PCR czy RT-LAMP, testy antygenowe są rekomendowane przez WHO i Ministerstwo Zdrowia. Niemniej jednak są one mniej skuteczne i mają mniejszą wykrywalność wirusa w porównaniu z wcześniej wspomnianymi testami.
Badania serologiczne – test na przeciwciała
Ich celem jest wykrycie przeciwciał powstałych po kontakcie z wirusem. Pozwalają na określenie ilości przeciwciał w klasie igM i igG w organizmie. Oprócz tego testy te pozwalają również na ocenę stanu uodpornienia populacji oraz służą do identyfikacji ozdrowieńców. Materiał badawczy pozyskuje się poprzez pobranie próbki krwi.
Testy przeciw COVID-19 są niezwykle istotne w walce z pandemią. Dostępnych jest kilka rodzajów testów, które pozwalają na wykrycie zakażenia czy przeciwciał w organizmie. Niemniej to testy genowe mają większą czułość na wykrywalność wirusa.