W dzisiejszych czasach temat seksualności stanowi coraz mniejsze tabu. Wiele osób głośno mówi o swojej aseksualności i o doświadczeniach, jakie się z nią wiążą. Aseksualność nie jest chorobą czy zaburzeniem, ponadto osoby aseksualne to zróżnicowana grupa, więć mówimy tu terminie-parasolu. Czym dokładnie jest aseksualność i jak ją rozpatrywać? Podpowiadamy.
Czym jest aseksualność?
Najprościej opisać aseksualność jako brak odczuwania pociągu seksualnego. Należy jednak pamiętać, że aseksualność to spektrum, dlatego też obejmuje ono różne osoby z różnymi zachowaniami.
Aseksualność nie jest powiązana z utratą potrzeb seksualnych, nie jest ani zaburzeniem, ani chorobą. Oprócz tego nie jest ona zależna od tożsamości płciowej – każdy może być osobą aseksualną.
Z czym najczęściej mylona jest aseksualność?
Mimo tego, że świadomość na temat seksualności stale rośnie, to nadal aseksualność jest błędnie pojmowana czy mylona z innymi pojęciami. Aseksualność nie jest chorobą ani schorzeniem, nie jest też jednoznaczna z:
- abstynencją seksualną – świadome powstrzymywanie się od aktywności seksualnej, mimo odczuwania pociągu seksualnego;
- celibatem – brak podejmowania czynności seksualnej z wyboru,
- obniżonym libido – spadek popędu seksualnego,
- hipolibidemią – osłabienie lub utratą potrzeb seksualnych,
- anhedonią – niemożność przeżywania przyjemności,
- antyseksualizmem – termin związany z poglądami sprzeciwiającymi się seksualności,
- awersją seksualną – zaburzenie polegające na unikaniu kontaktów seksualnych, wynikające często z poczucia wstrętu wobec wszelkich przejawów seksualności.
Aseksulaność – (nie)objawy
W przypadku aseksualności nie powinniśmy mówić o objawach, bo nie jest to choroba, tylko o zachowaniach. To, co charakteryzuje aseksualność, to wspomniany już wcześniej brak odczucia popędu seksualnego. Oczywiście osoby aseksualne mogą podejmować różne próby kontaktu seksualnego, co wcale nie podważa ich aseksualności. Zwykle nie czują one potrzeby przeżywania orgazmu i doświadczania aktu seksualnego.
Aseksualność a spektrum
Wspomnieliśmy, że aseksualność to spektrum, które obejmuje przeróżne zachowania i przejawy. Nie sposób wskazać je wszystkie, bo każda osoba aseksualna przeżywa swoją seksualność na swój sposób. Jednak pod parasolem aseksualności znajdziemy np. różne romantyczności:
- aromantyczność – brak pociągu romantycznego,
- homoromantyczność – pociąg wobec osób tej samej płci,
- heteroromantyczność – pociąg romantyczny wobec osób płci przeciwnej,
- biromantyczność – wobec osób obojga płci,
- skolioromantyczność – osób o niebinarnej tożsamości płciowej, czyli takiej która nie jest wyłącznie męska lub kobieca,
- androromantyczność – wobec mężczyzn i/lub męskich osób niebinarnych,
- gynoromantyczność – wobec kobiet i/lub kobiecych osób niebinarnych,
- panromantyczność – wobec osób o każdej tożsamości płciowej, także niebinarnych,
- poliromantyczność – wobec osób o niektórych tożsamościach płciowych,
- demiromantyczność – pociąg romantyczny jedynie po nawiązaniu głębokiej więzi.
Aseksualność a związek
Wielu z was na pewno zastanawia się, czy związki z osobami aseksualnymi są możliwe. Oczywiście! Takie osoby mogą tworzyć zdrowe, satysfakcjonujące relacje. Związki z drugą osobą, która jest nieaseksualna również mogą funkcjonować, wszystko bowiem zależy od potrzeb, jakie mają obie storny. Nie w każdej relacji seks i zachowania seksualne są konieczne, istotne jest to, żeby partnerzy świadomie budowali swoją relację i każda ze stron czuła się dobrze.
Podsumowanie
Aseksualność to spektrum zachowań, które często dotyczy braku popędu seksualnego. Nie jest to ani choroba, ani zaburzenia seksualne. Osoby aseksualne mogą tworzyć zdrowe i satysfakcjonujące relacje.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://sexed.pl/artykuly/aseksualnosc