ADHD najczęściej uważa się za przypadłość charakterystyczną dla dzieci. Do niedawna uważano, że choroba ta wśród dorosłych po prostu nie istnieje. Nic bardziej mylnego. Diagnozuje się coraz więcej przypadków zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi wśród dorosłych. Jakie są objawy choroby i jak wygląda leczenie? Odpowiadamy.
ADHD u dorosłych – przyczyny
Bardzo długo twierdzono, że ADHD występuje wyłącznie u dzieci, a te z wiekiem wyrosną z choroby. Diagnoza u dorosłych jest bardzo świeżą sprawą, dlatego też trudno wskazać dokładną liczbę chorych. Wciąż jest to dość kontrowersyjny temat, a choroba jest rzadko diagnozowana.
Za główną przyczynę uznaje się czynniki związane z funkcjonowaniem mózgu. Winne mogą być zmiany w metabolizmie neuroprzekaźników, które odpowiadają za przesyłanie bodźców z jednej komórki nerwowej do drugiej. Eksperci zwracają również uwagę na zmniejszoną aktywność noradrenaliny i dopaminy. Przyczyną są też zaburzenia w przekazie informacji, co wywołuje problemy z koncentracją i impulsywnością.
ADHD u dorosłych – objawy
Objawy u dorosłych są często bagatelizowane, tłumaczy się je złym charakterem lub osobowością. ADHD to jednak zespół charakterystycznych objawów, do których zaliczymy:
- problemy z koncentracją,
- łatwe rozpraszanie uwagi,
- problemy z jednoczesnym wykonywaniem dwóch czynności,
- nadpobudliwość,
- wahania nastrojów,
- niecierpliwość,
- nieumiejętność panowania nad emocjami,
- nadmierna drażliwość,
- brak zorganizowania i nieumiejętność radzenia sobie ze stresem,
- trudności w tworzeniu relacji partnerskich,
- brak wiary w siebie,
- obniżona samoocena,
- pamięć niepowodzeń.
ADHD u dorosłych – przyczyny
Leczenie ADHD u dorosłych wymaga kompleksowego i wielowymiarowego podejścia do pacjenta. To sprawia, że leczenie jest trudne, ale jak najbardziej możliwe. W leczeniu ADHD istotne są:
- Psychoterapia – pozwala ona osobie chorej na walkę ze swoimi kompleksami, z natrętnymi myślami. Psychoterapia wpływa pozytywnie na postrzeganie samego siebie, ale i na funkcjonowanie w społeczeństwie. Psychoterapia pomaga zrozumieć istotę choroby i wypracować nawyki, które pomogą pacjentowi w codziennym życiu.
- Leczenie farmakologiczne – to istotna część leczenie, która wspiera psychoterapię osoby chorej. W leczeniu stosuje się leki stymulujące, przyjmowane pod ścisłą opieką lekarza. Dobrze dobrane leki pomagają łagodzić objawy ADHD. W Polsce niestety lekarstwa na ADHD nie są refundowane.
Podsumowanie
ADHD u dorosłych to realny problem, który nadal jest rzadko diagnozowany i owiany mitem. Wiele osób doświadcza charakterystycznych objawów, które często są bagatelizowane. Przyczyn choroby upatruje się w nieprawidłowym funkcjonowaniu mózgu, co mogą potwierdzić specjalistyczne badania.
*Poznaj lepiej nasze pakiety indywidualne i pakiety dla firm. Nasze oferty są dostosowane do aktualnych potrzeb pacjentów, kilka wariantów, różne benefity i kompleksowe usługi.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://psychomedic.online/diagnoza-adhd-u-doroslych/
https://psychoterapiacotam.pl/adhd-u-doroslych/