Epilepsja, zwana też padaczką, to schorzenie neurologiczne, które manifestuje się napadami padaczkowymi. Czym dokładnie jest ta choroba i jakie są jej przyczyny? Wyjaśniamy.
Padaczka – czym jest?
Epilepsja, czyli właśnie padaczka, to choroba mózgu, która manifestuje się poprzez nawracające napady padaczkowe. Winna temu jest nieprawidłowa aktywność neuronów w mózgu, która skutkuje ich gwałtownymi wyładowaniami, objawiającymi się właśnie napadem padaczkowym.
Padaczka – przyczyny
Niestety w wielu przypadkach nie sposób ustalić przyczyn występowania padaczki. W poszczególnych grupach istnieją jednak czynniki, które mogą wpływać na pojawienie się epilepsji.
- W przypadku dzieci do padaczki dochodzi na skutek wad rozwojowych mózgu, chorób uwarunkowanych genetycznie, chorób zakaźnych w trakcie ciąży (np. toksoplazmoza czy różyczka), a także uszkodzeń w trakcie porodu.
- U dorosłych epilepsja może występować przy guzach i urazach mózgu, zapaleniu mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, a u pacjentów po 65. r. ż. Przyczyną może być udar mózgu i choroby zwyrodnieniowe.
Padaczka – objawy
Padaczka manifestuje się napadami o zróżnicowanej częstotliwości, które wynikają z czasowego zakłócenia pracy mózgu na poziomie bioelektrycznym. Charakter i przebieg napadu zależą od lokalizacji nieprawidłowych impulsów, co sprawia, że objawy mogą przyjmować wiele różnych form.
Napad padaczkowy to zwykle:
- utrata przytomności;
- wyprężenie ciała;
- drgawki;
- „piana z ust”;
- sinica;
- przygryzanie języka;
- bezwiedne oddanie moczu (czasami).
Napad trwa zwykle ok. 2-3 minut, a w niektórych przypadkach i kilkanaście sekund. Po napadzie pacjent często odczuwa silne zmęczenie, senność oraz bóle głowy lub mięśni.
Warto podkreślić, że u części osób napady padaczkowe mogą przebiegać bez drgawek, a jedynym objawem jest trudność w nawiązaniu kontaktu z otoczeniem lub jego całkowita utrata.
Padaczka – leczenie
Epilepsję leczy się za pomocą przeciwpadaczkowych środków farmakologicznych, które zapobiegają napadom, lecz nie wyleczą choroby.
W sytuacji, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów lub napady są spowodowane określoną przyczyną, taką jak guz mózgu czy naczyniak, wykonuje się operację mającą na celu usunięcie zmiany odpowiedzialnej za wywoływanie napadów.
Podsumowanie
Padaczka to choroba mózgu, która objawia się poprzez nawracające napady padaczkowe. Charakter i przebieg napadu zależą od lokalizacji nieprawidłowych impulsów.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/146293,padaczka
https://www.wapteka.pl/blog/artykul/padaczka-objawy-rozpoznanie-i-przyczyny-ataku-epilepsji
https://www.doz.pl/czytelnia/a211-Padaczka__przyczyny_objawy_leczenie