Powiększający się obwód brzucha nie musi być wcale zdeterminowany zwiększoną wagą ciała. Może to być sygnał o występujący wodobrzuszu. Jakie są zatem jego objawy i przyczyny? Wyjaśniamy.
Wodobrzusze – czym jest?
Wodobrzusze to stan, który manifestuje się poprzez nagromadzenie się płynu w jamie brzusznej (jego ilość przekracza 150 ml). W zależności od tego, w jakim stopniu ilość płynu przekracza dopuszczalną normę, mówimy o stopniu łagodnym, umiarkowanym i zaawansowanym.
Wodobrzusze – przyczyny
Do wywołania wodobrzusza mogą doprowadzić mechanizmy, takie jak:
- zmiany zapalne;
- nowotwór otrzewnej;
- hipoalbuminemia;
- nadciśnienie wrotne;
- mała ilość białek we krwi;
- zaburzony przepływ płynu przez naczynia limfatyczne.
Przyczyny wodobrzusza to np.:
- niewydolność serca;
- gruźlica;
- choroby nowotworowe;
- dializoterapia;
- choroby trzustki;
- alkoholowe zapalenie wątroby.
Wodobrzusze – objawy
Powiększający się obwód brzucha i towarzyszący temu dyskomfort są jednymi z pierwszych objawów wodobrzusza. Co ważne, wodobrzusze nie jest chorobą, a objawem sygnalizującym wspomniane wcześniej schorzenia. Wraz z wymienionymi objawami mogą pojawić się również inne, typowe dla choroby będącej przyczyną wodobrzusza.
Gdy wodobrzusze wynika z marskości wątroby, mogą wystąpić dodatkowe objawy, takie jak zażółcenie skóry, świąd oraz ginekomastia, czyli nadmierny rozwój gruczołów piersiowych u mężczyzn.
Przy niewydolności serca mogą też pojawić się objawy, takie jak: trudności w oddychaniu, obrzękami w dolnej części nóg, ograniczoną sprawnością fizyczną oraz częstym potrzebą oddawania moczu w nocy.
Wodobrzusze – leczenie
W przypadku wodobrzusza stosuje się leczenie mające na celu zmniejszenie objętości płynu. Polega ono na podawaniu leków moczopędnych, zarówno doustnie, jak i dożylnie. Dodatkowo zaleca się dietę niskosodową. Jeśli standardowe metody nie przynoszą efektów, w zaawansowanych przypadkach można przeprowadzić procedurę usunięcia płynu z jamy brzusznej za pomocą igły (paracenteza).
Podsumowanie
Wodobrzusze cechuje się powiększonym obwodem brzucha, czemu towarzyszy dyskomfort, wzdęcia, a czasami także nudności, ból brzucha i obrzęk nóg. Jest ono objawem poważnych schorzeń, a nie oddzielną jednostką chorobową.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
- Meningokoki – objawy i szczepienie
- Kolka wątrobowa – czym jest i jakie daje przyczyny?
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/objawy/85082,wodobrzusze
https://www.wapteka.pl/blog/artykul/wodobrzusze-objawy-przyczyny-diagnostyka-i-leczenie