To przewlekła i nieuleczalna choroba zapalna jelit, która zaatakować może każdy odcinek układu pokarmowego. Na jej powstanie może mieć wpływ wiele czynników, choć dokładne przyczyny nie są znane. Jakie daje ona objawy i jak można ją leczyć? Podpowiadamy.
Choroba Leśniowskiego-Crohna – czym jest?
To swoista choroba zapalna jelit, która może dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego, czyli od jamy ustnej aż do odbytu. Proces zapalny rozpoczyna się w błonie śluzowej, jednak stopniowo rozszerza się na wszystkie warstwy ściany przewodu pokarmowego, co skutkuje jej uszkodzeniem i przekształcaniem w tkankę włóknistą. Efektem tego są powstające przetoki i zwężenia.
Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny
Chociaż nie jest dokładnie znana przyczyna choroby Leśniowskiego i Crohna, istnieje prawdopodobieństwo, że ważną rolę odgrywa mikrobiota jelitowa, której wpływ jest modyfikowany przez różnorodne czynniki środowiskowe, w tym:
- dietę,
- stres,
- palenie papierosów,
- czynniki genetyczne,
- nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego.
Choroba Leśniowskiego-Crohna – objawy
Choroba może mieć różny przebieg i zróżnicowane nasilenie symptomów. Do najczęstszych z nich należą:
- częste bóle brzucha, głównie po prawej stronie podbrzusza w okolicach pępka;
- przewlekła biegunka;
- skurcze, wzdęcia i uczucie przelewania w podbrzuszu;
- częste uczucie parcia na stolec;
- bolesne wypróżnienia (jeśli zaatakowana jest odbytnica);
- utrata masy ciała;
- osłabienie, szybkie męczenie się, ogólne złe samopoczucie, niski apetyt;
- gorączka niewiadomego pochodzenia.
Należy wiedzieć, że choroba Leśniowskiego-Crohna może powodować wiele dolegliwości niezwiązanych z jelitami, jak:
- zgorzelinowe zapalenie skóry;
- różne zapalenia oczu;
- zatory żylne;
- autoimmunologiczne zapalenie wątroby;
- zapalenie trzustki;
- rumień guzowaty;
- zapalenie stawów;
- choroby układu nerwowego.
Choroba Leśniowskiego-Crohna – leczenie
Jeśli zaobserwujesz u siebie którekolwiek z powyższych objawów, to koniecznie zgłoś się do lekarza rodzinnego. Po przeprowadzeniu wywiadu i wstępnym badaniu skieruje Cię na dalsze badania w celu diagnostyki.
Choroba ma charakter przewlekły – przebiega z zaostrzeniami i remisją. Brak jednak jednego skutecznego leczenia, a wybór metody zależy od lokalizacji choroby. Sposób postępowania jest dostosowywany w zależności od reakcji pacjenta na leczenie i jego tolerancji. Terapia obejmuje dostosowanie trybu życia, diety oraz regularne przyjmowanie leków, zarówno na stałe, jak i w przypadku nasilenia objawów. W niektórych sytuacjach może być także stosowane leczenie chirurgiczne.
Ogólne zalecenia obejmują:
- rzucenie palenia;
- uzupełnianie niedoborów – leczenie odwodnienia, wyrównanie zaburzeń elektrolitowych, hipoalbuminemii (niedoboru białka) i niedokrwistości;
- unikanie czynników zaostrzających chorobę – unikanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, stresów i profilaktyka chorób infekcyjnych.
Choroba Leśniowskiego-Crohna – dieta
W kontekście tej choroby bardzo często mówi się o istocie diety, która nie leczy całkowicie, ale pomaga łagodzić objawy. Zaleca się zastosowanie jadłospisu łatwostrawnego ograniczeniem błonnika nierozpuszczalnego, tłuszczu i cukrów rafinowanych. Dieta powinna charakteryzować się wysoką zawartością kalorii i białka, ze względu na to, że zaostrzenie często wiąże się z niedożywieniem i utratą masy ciała.
Podsumowanie
Choroba Leśniowskiego-Crohna to zapalne schorzenie, które może dotknąć każdy odcinek układu pokarmowego. Na jej powstanie może mieć wpływ wiele czynników, a objawy często są bardzo zróżnicowane i uciążliwe.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/65252,choroba-lesniowskiego-i-crohna