Niestety wokół zaburzeń ze spektrum autyzmu wyrosło wiele mitów. Część z nich dotyczy właśnie diety dla osób chorych. Wśród społeczeństwa pokutuje błędne przekonanie, że dieta może wyleczyć chorego. Czy tak faktycznie jest? Jaką rolę w zaburzeniach ze spektrum autyzmu odgrywa dieta? Odpowiadamy.
Zaburzenia ze spektrum autyzmu – czym są?
Jest to zaburzenie neurorozwojowe, charakteryzujące się upośledzeniem umiejętności społecznych i powtarzalnych zachowań.Wymienionym zaburzeniom towarzyszą również problemy z mową i komunikacją niewerbalną.
Objawy autyzmu zwykle pojawiają się już na wczesnym etapie rozwoju dziecka. Do jednego z najwcześniejszych symptomów autyzmu zaliczymy brak uśmiechu. Choć na dziecięcych twarzach zwykle pojawiają się grymasy, a nie typowy uśmiech, to trudno go nie zauważyć. Uśmiech zwykle pojawia się u dzieci ok. 4 tygodnia życia, a jego brak może sygnalizować zaburzenia ze spektrum autyzmu.
W tym artykule dowiesz się więcej o wczesnych objawach autyzmu – Wczesne oznaki autyzmu u dzieci.
Zaburzenia ze spektrum autyzmu – dieta
Zauważono, że u większości dzieci z autyzmem występuje odmowa jedzenia, takie dzieci jedzą mniej warzyw i owoców. Nierzadko dzieciom tym nie dostarcza się odpowiedniej ilości białka, wapnia, cynku i witamin. Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu bardzo często sięgają po produkty szkodliwe (pełne węglowodanów i tłuszczów), takie jak fast food i słodycze. Selektywność produktów w przypadku chorych dzieci może zależeć od nadreaktywności sensorycznej.
Zaburzenia ze spektrum autyzmu – dieta bez glutenu i nabiału
Obecnie nie istnieją badania, które potwierdzałyby to, że dieta pozbawiona glutenu i nabiału przynosi efekty. Nie wiadomo skąd wziął się mit na temat tego, że taka dieta mogłaby eliminować typowe objawy autyzmu u dzieci. Usunięcie z jadłospisu glutenu i nabiału może jednak przyczynić się do niedoborów żywieniowych, czyli tylko zaszkodzić, a nie pomóc. Takie działanie może zmniejszyć gęstość mineralną kości, pogorszyć jakość snu i przyczynić się do utraty masy ciała. Oczywiście usunięcie tych składników może być konieczne w przypadku alergii czy nietolerancji, ale wtedy to inna kwestia.
Podsumowanie
Odpowiednia dieta dla dziecka z autyzmem powinna być zalecona po dokładnej diagnostyce w kierunku alergii i nietolerancji pokarmowej.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Źródła:
https://gemini.pl/poradnik/artykul/zywienie-w-zaburzeniach-ze-spektrum-autyzmu/