Kynoterapia, czyli właśnie dogoterapia, to metoda dodatkowego wsparcia w leczeniu chorób ciała i umysłu. Jest często zalecana, gdyż daje pozytywne wyniki. Na czym dokładnie polega dogoterapia?
Dogoterapia – czym jest?
Dogoterapia nie jest sposobem leczenia, tylko metodą, która wzmacnia efektywność podjętych działań leczniczych. Kynoterapią nazywa się zatem zajęcia motywacyjne, w których głównym motywatorem jest odpowiednio przeszkolony pies.
Skuteczność pracy z psem jest bardzo wysoka, zachęcają one do podjęcia wysiłku i pracy z terapeutą i/lub psychologiem. Czworonogi pomagają człowiekowi w terapii logopedycznej, psychoterapii, rehabilitacji ruchowej, a także w nauce. Psy uczestniczące w terapii są odpowiednio szkolone i przygotowywane do swojej roli.
Dogoterapia – rodzaje
Wyróżnia się kilka form tego rodzaju terapii wspomagającej:
- AAA (Animal Assisted Activity) – to forma, która najlepiej sprawdza się jako wsparcie edukacyjne, terapeutyczne, motywujące i rekreacyjne. Te formę charakteryzuje długofalowe planowanie celów terapeutycznych. AAA ma też bardziej luźną formułę – terapeuci nie muszą prowadzić notatek, spotkanie ma raczej spontaniczny wymiar interakcji.
- AAT – (Animal Assisted Therapy) – ukierunkowanie na konkretną realizację celu. W porównaniu do AAA nie ma w tym przypadku miejsca na spontaniczność. Spotkania są dokładnie ustalane i mają przynieść określony cel. Uczestnicy terapii mają określone zadania i postawione cele.
Przytoczona podział jest podziałem według światowych standardów. Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne wprowadziło polską terminologię dla ułatwienia:
- SP, czyli Spotkanie z Psem – cel spotkania to nawiązanie relacji między uczestnikiem a psem. Pacjenci wchodzą w interakcje z psem, atmosfera jest radosna, dość spontaniczna, a nad wszystkim czuwa prowadzący. Taka forma terapii zmniejsza lęki stymuluje zmysły i pomaga w złapaniu dystansu.
- EP, czyli Edukacja z Psem – cel to usprawnienie zdolności intelektualnych i poznawczych u dzieci. Pies działa jako motywator, który zwiększa efektywność pracy. Ta forma terapii sprawdza się w przypadku dzieci, które mają problemy z percepcją. Zajęcia mogą mieć formułę indywidualną lub grupową.
- TP, czyli Terapia z Psem – to zestaw ćwiczeń do konkretnego celu, który wyznacza rehabilitant lub lekarz. Tę formę charakteryzuje indywidualne podejście do każdej osoby.
Dogoterapia – skuteczność
Według specjalistów dogoterapia daje największą skuteczność w rehabilitacji dzieci, które pozytywnie reagują na kontakt z psem. Ta formuła pomaga w procesie psychologicznym i polepsza funkcje kognitywne. Dogoterapia działa pozytywnie w przypadku dzieci z niepełnosprawnością umysłową – zaobserwowano znaczne usamodzielnienie i uspołecznienie.
Podsumowanie
Dogoterapia to sposób wsparcia metody leczenia. Świetnie sprawdza się zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Skuteczność terapii jest bardzo wysoka, a terapia daje widoczne skutki. Ponadto można ją prowadzić w różnej formie – bardziej spontanicznej lub dokładnie zaplanowanej.
*Zatroszcz się w wakacje o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety medyczne zapewnią Ci bezpieczeństwo i kompleksową opiekę medyczną.
Źródła:
https://poradniaterapia.pl/terapie/dogoterapia/
https://www.perfect-fit.pl/pies-wskazowki/ja-i-moj-pupil/dogoterapia-na-czym-polega-czy-dziala