Choć hemoroidy to wstydliwy problem, to jest niestety niezwykle popularny. Wokół tego schorzenia wyrosło również wiele mitów, które sieją dezinformację, a nierzadko i wywołują panikę. Obalimy kilka najpopularniejszych mitów na temat hemoroidów.
Hemoroidy – dotykają tylko osoby starsze
Przekonanie, że hemoroidy dotykają wyłącznie osób starszych, to MIT. Najczęściej pojawiają się one w wieku 45-65 lat, ale nierzadko doświadczają ich osoby młode. Hemoroidy mogą pojawić się w każdym wieku, a to za sprawą siedzącego trybu życia, aktywności fizycznej, a nawet wysokoprzetworzonego jedzenia. Otyłość, ciąża i obciążające treningi siłowe mogą również przyczynić się do rozwoju hemoroidów.
Hemoroidy to zawsze ból
„Hemoroidy zawsze są bolesne” – to kolejny MIT. Zacznijmy od rozróżnienia hemoroidów, bo możemy je podzielić na:
- hemoroidy zewnętrzne – te powstałe pod skórą w okolicach odbytu;
- hemoroidy wewnętrzne – te tworzące się w dolnej części odbytnicy.
Guzki wewnętrze rzadko powodują ból, jednak mogą krwawić podczas wypróżniania. Najczęściej ból towarzyszy hemoroidom zewnętrznym.
Hemoroidy wyleczysz domowym sposobem.
W przypadku hemoroidów możemy załagodzić objawy towarzyszące za pomocą domowych sposobów. Należy jednak pamiętać, że działają one tylko w początkowym stadium choroby. Nie powinniśmy traktować domowych sposobów jako jedynej metody leczenia – w przypadku hemoroidów najlepiej skontaktować się z lekarzem. Możesz skonsultować problem z lekarzem telefonicznie, jeśli nie jesteś pewny swoich dolegliwości – wystarczy umówić wizytę tutaj.
Nieleczone hemoroidy skutkują rakiem odbytu
Obecnie żadne badania nie potwierdzają tego, że hemoroidy mogą prowadzić do raka odbytu. Nie zapominajmy jednak, że objawy guzków krwawniczych i objawy raka okrężnicy są podobne do siebie. Dlatego też każde niepokojące sygnały najlepiej skonsultować z lekarzem.
Zbyt długie siedzenie w toalecie przyczynia się do hemoroidów
W tym przypadku nie mamy do czynienia z mitem, bo jest to w pewnym stopniu prawda. Długie siedzenie na toalecie zwiększa ryzyko pojawienia się hemoroidów. Siedzenie na toalecie powoduje spory nacisk na okolice odbytu – odbyt podczas tej czynności znajduje się niżej niż reszta pośladków. Konsekwencją jest nacisk grawitacji na żyły, w których gromadzi się krew.
Nie trzeba leczyć hemoroidów
Leczenie hemoroidów jest bardzo istotne w zwalczaniu schorzenia. Najczęściej stosuje się czopki albo maści łagodzące. Natomiast chirurgiczne zabiegi zalecane są w przypadku hemoroidów czwartego stopnia.
Podsumowanie
Polacy niechętnie rozmawiają o swoich hemoroidach. Nie należy jednak ślepo wierzyć w powstałe mity, które często mają niewiele wspólnego z prawdą. Jeśli zauważysz u siebie objawy hemoroidów, to odłóż wstyd na bok i skonsultuj się ze specjalistą.
*Zatroszcz się w wakacje o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety medyczne zapewnią Ci bezpieczeństwo i kompleksową opiekę medyczną.
Źródła:
https://stophemoroidom.medonet.pl/a/fakty-i-mity-na-temat-hemoroidow-1