Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Dlatego też rozpoczynamy cykl artykułów Różowy październik, które mają przybliżyć temat zmian nowotworowych i budować wśród kobiet świadomość na temat raka. Poruszymy zagadnienia związane z profilaktyką, diagnostyką oraz metodami leczenia nowotworów. W tym artykule skupimy się na badaniach, które pomagają w szybkim wykryciu zmian onkologicznych u kobiet. Szybka reakcja i odpowiednia diagnostyka to klucz do walki z rakiem piersi.
Rak piersi – czas to najważniejszy sojusznik
W diagnostyce raka piersi to właśnie czas gra najistotniejszą rolę. Nowotwór ten w większości przypadków jest wyleczalny, tylko musi być wykryty we wczesnym stadium. Na początkowym etapie nie pojawiają się jeszcze przerzuty, zatem leczenie nie wymaga „agresywnych” działań.
Obecnie w Polsce znacząco rośnie świadomość na temat nowotworów wśród kobiet. Wiele kampanii i programów zachęca Polki do regularnych badań w celu diagnostyki raka piersi i nie tylko.
Rak piersi – Samobadanie piersi
Podstawowym badaniem, które może wykonać każda kobieta samodzielnie, jest samobadanie piersi. To badanie kobiety powinny wykonywać już od 20. roku życia. Najlepiej robić to kilka dni po menstruacji, gdy piersi nie są już obrzmiałe. Kobiety, które już nie miesiączkują, mogą wyznaczyć sobie jeden dzień w miesiącu, na przeprowadzenie kontrolnego badania.
Pierwszą częścią badania jest skrupulatny ogląd piersi w lustrze. Najlepiej wtedy unieść ręce do góry lub oprzeć na biodrach. Następnym etapem jest badanie dotykowe. Środkowymi palcami prawej ręki należy zbadać lewą pierś (w tym czasie lewą rękę trzeba unieść ku górze), a następnie zmienić strony. Badanie najlepiej przeprowadzić na stojąco – pod prysznicem lub leżąc na wznak. Palce powinno się przesuwać po piersi, lekko dociskając i zataczając niewielkie kółka – z góry na dół i z powrotem, a także z zewnątrz w kierunku sutka i odwrotnie.
Rak piersi – Mammografia
Kolejnym podstawowym badaniem w diagnostyce raka piersi jest mammografia. W tym badaniu wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, dociskając piersi plastikową płytką do podstawy aparatu skanującego. Mammografia nie jest w żadnym stopniu bolesna i nie uszkadza biustu.
Najlepiej wykonywać badanie co 2 lata lub corocznie – w przypadku kobiet obciążonych genetycznie. Mammografia zalecana jest kobietom od 40. roku życia, w przypadku, gdy nie występują czynniki ryzyka.
Polki w wieku 50-69 lat mogą bezpłatnie poddać się badaniu. Wystarczy zgłosić się do placówki, która takie badania wykonuje. Mammografii można poddać się również w mobilnych punktach – mammobusach, które cyklicznie pojawiają się w wielu miejscach w Polsce.
Rak piersi – USG piersi
Kolejnym badaniem, które regularnie powinny wykonywać, kobiety jest USG piersi. Zaleca się, aby osoby między 20. a 30. rokiem życia badały się, co 2 lata, natomiast te, które ukończyły 30. rok życia – co roku. Najlepiej na badanie zdecydować się po miesiączkowaniu.
USG piersi jest oczywiście bezbolesne i polega na przesuwaniu po piersiach głowicą ultrasonografu. Warto pamiętać o tym, aby na badanie przynieść wyniki z poprzedniej wizyty, jeśli nie jest to nasze pierwsze doświadczenie z USG piersi.
Rezonans magnetyczny
Zaleca się, aby to badanie było przeprowadzone między 6. a 13. dniem cyklu. Nieinwazyjna metoda polega na wprowadzeniu, leżącej pacjentki, do specjalnej komory. W badaniu wykorzystuje się pole magnetyczne, dlatego też nie może być przeprowadzone na pacjencie, który w organizmie posiada metalowe elementy – implanty, protezy czy rozrusznik.
Podsumowanie
W przypadku nowotworów liczy się szybkie i zrównoważone działanie. Nigdy nie należy ignorować żadnych zmian, które zachodzą w naszym organizmie. Dlatego też pamiętaj, żeby cyklicznie badać piersi i korzystać z dostępnych metod. Oprócz wyżej wymienionych badań piersi, dostępne są również inne, o których szczerzej opowiemy w następnych wpisach.
*Zadbaj o sobie kompleksowo. Postaw na sprawdzoną i rzetelną opiekę medyczną. Indywidualne pakiety medyczne S7Health dają Ci dostęp do lekarzy specjalistów, badań laboratoryjnych oraz diagnostycznych i wiele więcej! Sprawdź sam: https://s7health.pl/pakiety-medyczne/indywidualne.
Źródła:
https://badania.znanylekarz.pl/blog/profilaktyka-raka-piersi-jakie-badania-robic-i-jak-czesto/;
https://alivia.org.pl/wiedza-o-raku/jakie-badania-przesiewowe-zrobic-by-wykluczyc-raka-piersi/.