Tężyczka to podstępna choroba, którą nierzadko trudno rozpoznać. Można podzielić ją na dwa rodzaje w zależności od objawów, jakie powoduje, a tych może być naprawdę sporo. Jak zatem rozpoznać chorobę i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.
Tężyczka utajona – czym jest?
To choroba, które zwykle dotyka młodych ludzi aktywnych zawodowo. Atakuje niezależnie od płci, a jej występowanie związane jest ze zwiększoną szybkością przekazywania sygnałów między nerwami a mięśniami – jest to tzw. nadmierna pobudliwość nerwowo-mięśniowa. Do powstania tężyczki najczęściej prowadzi zmniejszenia stężenia wapnia we krwi, czemu towarzyszy zmniejszenia magnezu i potasu.
Tężyczka – podział
Warto zaznaczyć, że wyróżnia się dwa rodzaje tężyczki:
- tężyczkę jawną – to stan charakteryzujący się zwiększoną pobudliwością nerwowo-mięśniową, występujący przy jednoczesnych zaburzeniach hormonalnych. Główne przyczyny tego stanu obejmują uszkodzenie przytarczyc podczas procedur operacyjnych na szyi (np. po operacji tarczycy), radioterapię obszaru szyi, choroby prowadzące do zniszczenia przytarczyc oraz inne schorzenia, które powodują obniżenie stężenia wapnia we krwi (takie jak ostre zapalenie trzustki, zespół upośledzonego wchłaniania wapnia w jelitach, znaczny niedobór witaminy D);
- tężyczkę utajoną – jej symptomy nie wykazują typowych cech i mogą pojawić się nawet przy prawidłowym stężeniu wapnia we krwi, będąc związane z niedoborem magnezu i potasu. W przypadku tężyczki utajonej zaburzenia elektrolitowe mogą stworzyć podatność na wystąpienie objawu, na przykład skurczu mięśnia, jednak konieczne jest działanie bodźca, który go wywoła.
Tężyczka utajona – objawy
Współistnieje ona często z zaburzeniami lękowymi lub lękiem napadowym i nazywa się ją wtedy tężyczką nerwicową. Objawy, które świadczą o występowaniu choroby:
- objaw Trousseau – przykurcz palców dłoni i ustawieniu ich w postaci „ręki położnika”, do czego dochodzi po powstaniu niedokrwienia – np. poprzez uciśnięcie ramienia mankietem do mierzenia ciśnienia tętniczego;
- objaw Chwostka – gwałtowne skurcze mięśni mimicznych twarzy po uderzeniu młoteczkiem neurologicznym w okolicę policzka;
- silne napięcie nerwowe;
- wzdęcia;
- ból brzucha;
- parestezje, czyli mrowienie kończyn;
- globus histericus – uczucie guli w gardle;
- zaburzenia snu;
- zawroty głowy;
- nieuzasadnione uczucie zmęczenia;
- rozdrażnienie;
- ataki paniki.
Tężyczka utajona – co robić w czasie napadu?
Podczas ataku tężyczki może wystąpić kurczenie się mięśni krtani, co skutkuje trudnościami w oddychaniu. To stan, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Zaleca się wezwanie pomocy ratunkowej lub niezwłoczne udanie się do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Dodatkowo konieczne jest natychmiastowe wezwanie zespołu pogotowia ratunkowego, gdy tężyczce towarzyszą poniższe symptomy:
- zaburzenia świadomości,
- utrata napięcia mięśniowego,
- niedowłady, drgawki,
- intensywny ból głowy,
- zaburzenia mowy lub nagła utrata pamięci.
Tężyczka utajona – leczenie
Wyzdrowienie zależy od przyczyny tężyczki. Jeśli jest ona spowodowana obniżonym poziomem wapnia wynikającym z przyjmowania leków (np. moczopędnych), modyfikacja terapii może prowadzić do ustąpienia objawów. W przypadku większości pacjentów z hipokalcemią związaną z niedoczynnością przytarczyc normalne funkcjonowanie jest możliwe, pod warunkiem stosowania zaleconego przez lekarza leczenia suplementacyjnego, odpowiedniej diety oraz przestrzegania zaleceń dotyczących badań kontrolnych.
Podsumowanie
Tężyczka utajona zwykle dotyka młodych ludzi aktywnych zawodowo. Objawia się niekontrolowanymi, symetrycznymi, bolesnymi skurczami mięśni z towarzyszącymi parestezjami. W przypadku silnego napadu konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Miażdżyca – objawy i przyczyny
- Izotek – skutki uboczne przy leczeniu trądziku
- Alergia jesienna – co pyli jesienią?
- Wyprysk pieniążkowaty – przyczyny i objawy
- Tętniak mózgu – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/endokrynologia/choroby/168868,tezyczka
https://www.doz.pl/czytelnia/a14454-Tezyczka__objawy_przyczyny_leczenie