Preejakulat produkowany jest przez męski układ rozrodczy, ale nie musi pojawiać się u każdego mężczyzny. Zwykle występuje podczas podniecenia seksualnego i przybiera postać lepkiego, klarownego płynu. Czym dokładnie jest i jaką pełni funkcję? Czy może doprowadzić do ciąży? Odpowiadamy.
Preejakulat – czym jest?
Preejakulat jest klarownym, lepkim płynem, który może wydobyć się z penisa w trakcie seksualnego wzbudzenia. Jest to naturalna fizjologiczna procedura, która nie stanowi powód do zmartwień, będąc wynikiem patologii organizmu.
Składa się on głównie z wody, mieszaniny śluzu i enzymów. Co istotne, nie musi on występować u każdego mężczyzny, a jego niepojawienie się nie jest oznaką dysfunkcji. Trudno przewidzieć, w którym konkretnie momencie podniecenia pojawi się preejakulat, gdyż nie sposób go kontrolować, tak samo jak jego ilości.
Preejakulat – jakie pełni funkcje
Preejakulat odgrywa rolę naturalnego środka nawilżającego podczas aktywności seksualnej u mężczyzn, działając analogicznie do naturalnego nawilżenia pochwy u kobiet. Zapewnia wilgotność dla napletka, ułatwiając płynne ruchy podczas masturbacji i stosunku seksualnego. Zmniejsza on tarcie podczas aktu płciowego, co przyczynia się do zwiększenia przyjemności i zmniejszenia dyskomfortu podczas tego doświadczenia.
Jego drugim istotnym zadaniem jest zalkalizowanie szkodliwej dla nasienia kwasowości moczu. To z kolei wpływa na zwiększoną przeżywalność plemników.
Preejakulat a ciąża
Niestety osób żyje w błędny przekonaniu, że stosunek przerywany to skuteczna forma antykoncepcji. Nic bardziej mylnego. Taka praktyka polega na powstrzymywaniu się od ejakulacji w drogach rodnych kobiety, doprowadzając do ujścia spermy poza pochwą. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy, że w preejakulacie mogą znajdować się aktywne plemniki, których nie sposób skontrolować (czasami mogą się pojawić, a czasami nie). Dlatego nie warto stosować tej metody jako wiarygodnej ochrony przed ciążą.
Preejakulat – choroby weneryczne
Czy poprzez preejakulat mogą przenosić się choroby weneryczne? Jest to płyn ustrojowy, więc jak najbardziej może przenosić bakterie i wirusy oraz inne czynnik wywołujące choroby układu rozrodczego. Dlatego też można się za jego pośrednictwem zarazić rzeżączką, chlamydią lub kiłą.
Podsumowanie
Preejakulat to lepki, przezroczysty płyn, który powstaje na skutek podniecenia seksualnego. Nie musi pojawiać się u każdego, co nie jest patologią. Należy mieć na uwadze, że może on zawierać aktywne plemniki, prowadząc tym samym do zapłodnienia.
Przeczytaj też:
- Żółtaczka – przyczyny i objawy
- Łuszczyca – przyczyny i objawy
- Refluks – przyczyny i objawy
- Rozedma płuc – przyczyny i objawy?
- Cukrzyca ciążowa – wszystko, co musisz wiedzieć
Źródła:
https://sexed.pl/co-to-jest-preejakulat-i-czy-moze-powodowac-ciaze/
https://www.doz.pl/czytelnia/a13332-Preejakulat__stosunek_przerywany_a_ryzyko_ciazy