Tłuszczak kwalifikowany jako guz na szczęście nie jest niczym groźnym i zwykle nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Dotyka on wiele osób, dlatego warto poznać go lepiej i dowiedzieć się, jakie są jego rodzaje.
Tłuszczak – czym jest?
Jest to łagodny guz tkanki łącznej przybierający formę skupiska komórek tłuszczowych, które otoczone są torebką łącznotkankową. Występują zwykle w okolicy tkanki podskórnej i wyróżniają się brakiem obecności komórek nowotworowych. Z tego powodu częściej są traktowane jako wada kosmetyczna, a nie jednostka chorobowa. Zazwyczaj rosną one w niewielkim tempie, jednak mogą przybierać znaczne rozmiary.
Tłuszczak – rodzaje
Tłuszczaki mogą mieć następujący rodzaj:
- Naczyniakotłuszczak, znany również jako angiolipoma, to odmiana tłuszczaka cechująca się obfitością naczyń krwionośnych wewnątrz guza. Guz ten składa się głównie z komórek tłuszczowych, które są połączone z licznie występującymi naczyniami krwionośnymi.
- Zimowiak, inaczej nazywany tłuszczakiem brunatnym, to nowotwór wywodzący się z brunatnej tkanki tłuszczowej, która normalnie występuje jedynie u niemowląt.
- Lipoblastoma, powszechnie występujący u niemowląt i małych dzieci, to zmienne pod względem wielkości guz. Konieczne jest odróżnienie tego rodzaju tłuszczaka od tłuszczakomięsaka, który jest nowotworem złośliwym.
- Lipoma to jedno wyraźnie odgraniczone zaburzenie tłuszczowe stanowiące jedną z najczęstszych postaci tłuszczaków.
- Mięśniakotłuszczak to guz, który obejmuje zarówno komórki tkanki tłuszczowej, jak i tkanki mięśniowej, co nadaje mu charakterystyczną strukturę histologiczną. Natomiast myelolipoma to nietypowy tłuszczak, składający się zarówno z komórek tkanki tłuszczowej, jak i komórek szpiku kostnego.
- Tłuszczak z komórek wrzecionowatych, znany również jako tłuszczak wielopostaciowy, to guz, który skupia komórki tłuszczowe oraz zawiera ograniczoną ilość małych naczyń krwionośnych.
Tłuszczak – miejsca występowania
Niestety tłuszczaki mogą pojawiać się na różnych częściach ciała i to nie tylko w pojedynkę, ale i w skupiskach. Zwykle jego obecność można dostrzec poprzez dotyk, gdyż skóra nie zmienia się pod jego wpływem. Występują najczęściej na:
- plecach – zwykle dotykają mężczyzn i mogą wymagać usunięcia, jeśli mają spory rozmiar;
- twarzy;
- szyi;
- głowie;
- ramionach;
Oprócz tych miejsc tłuszczaki można zauważyć również w piersiach oraz w pachwinach.
Tłuszczak – ryzyko wystąpienia
Jeśli chodzi o przyczyny występowania tłuszczaków, to nie są one nadal znane. Istnieje jednak kilka czynników ryzyka, które mogą zwiększać ich występowanie:
- wiek między 40. a 60. rokiem życia;
- nadwaga oraz otyłość;
- predyspozycje genetyczne;
- nowotwory;
- urazy;
- niektóre leki – np. steroidowe;
- hiperlipidemia.
Tłuszczak – leczenie
Jeśli zaobserwujesz o siebie coś, co może wskazywać na wystąpienie tłuszczaka, to zaleca się konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem. Lekarz oceni zmianę skórną i jeśli będzie to konieczne, to skieruje Cię do chirurga, który takiego tłuszczaka może usunąć. Zwykle zaleca się to, gdy zmiana skórna uciska, wywołuje ból lub ogranicza ruchy.
Podsumowanie
Tłuszczak to niegroźny guz, który pojawia się pod skórą w różnych częściach ciała. Może powodować nieznaczny ból i dyskomfort, ale jest niegroźny. Lekarz może zalecić jego usunięcie chirurgicznie.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Łuszczyca – przyczyny i objawy
- Refluks – przyczyny i objawy
- Rozedma płuc – przyczyny i objawy?
- Cukrzyca ciążowa – wszystko, co musisz wiedzieć
- Wodobrzusze – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
https://polmed.pl/zdrowie/tluszczak-czym-jest-jak-go-zdiagnozowac/