Profilaktyka raka piersi jest niezwykle istotna. Często pomaga wykryć nowotwór odpowiednio wcześnie, co zwiększa szanse na pokonanie choroby. Warto zatem wiedzieć, jak wykonać samobadanie, aby mieć zwoje zdrowie pod kontrolą!
Samobadanie piersi – dlaczego jest tak istotne?
Regularne badanie piersi to jedna z zalecanych praktyk profilaktycznych, która może pomóc we wczesnym wykryciu raka piersi. Rozpoznanie go we wczesnym stadium daje większe szanse na całkowite wyleczenie nowotworu. Samobadanie jest niezwykle proste i możesz wykonywać się w domowym zaciszu. Takie badanie najlepiej wykonywać raz w miesiącu między 6 a 9 dniem cyklu.
Samobadanie piersi – obserwacja
- Stań przed lustrem i przyjrzyj się swoim piersiom w trzech różnych pozycjach. Po pierwsze, z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia, po drugie z uniesionymi do góry, i po trzecie z rękami opartymi na biodrach. Bacznie obserwuj, czy nie występują widoczne zmiany w kształcie piersi, czy nie ma fałdowania skóry, i czy żadna z brodawek nie jest wciągnięta.
- W trakcie sprawdzania piersi w opisanych pozycjach koniecznie zwróć uwagę na obszar w górnej części, w okolicy pachy.
- Przejdź do oceny piersi z profilu, złącz dłonie za plecami, a następnie spojrzyj na siebie w lustrze zarówno z lewej, jak i prawej strony.
- Pochyl się w przód i zwróć uwagę, czy w tej pozycji nie dostrzegasz żadnych niepokojących zmian.
- Delikatnie uciskaj brodawkę i obserwuj, czy nie pojawia się z niej żadna wydzielina.
Samobadanie piersi – badanie
Badanie palpacyjne wykonaj w dwóch pozycjach: na leżąco i na siedząco.
- Do badania użyj trzech palców.
- Zataczaj niewielkie kółeczka na piersiach z góry na dół.
- Zataczaj kółka od zewnątrz do środka.
- Zataczaj kółeczka, rozpoczynając przy sutku i kierując się do zewnętrznej części piersi.
- Ściśnij brodawkę i upewnij się, że nie wydziela się z niej żadna wydzielina.
To, co powinno cię zaniepokoić, to m.in.:
- asymetria sutków,
- ból piersi,
- pogrubienie skóry piersi,
- wciągnięcie brodawki sutkowej;
- wyciek z brodawki,
- „pomarańczowa skórka”,
- zmiana rozmiaru lub kształtu piersi,
- powiększona żyła na piersi.
Wymienione objawy są zwykle typowe dla raka piersi, dlatego nie powinno się ich bagatelizować i zauważenie ich powinno być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem.
Inne badania raka piersi
Do innych badań profilaktycznych raka piersi należy również USG piersi, które zwykle zaleca się młodym kobietom. Pierwsze takie badanie warto wykonać już w wieku 20 lat. Ten rodzaj badania może też być zalecany jako uzupełnienie mammografii.
Mammografia to również podstawowe badanie w profilaktyce raka piersi. Lekarze zalecają regularne badanie, co roku, aby obniżyć ryzyko zachorowania. Kobiety w wieku 50–69 lat mogą skorzystać z badania bezpłatnie, tak samo jak kobiety, które mają rodzinną historię nowotworu piersi.
Podsumowanie
Samobadanie piersi to podstawowa profilaktyka przy raku piersi. Regularne badania zmniejszają ryzyko i pozwalają na wczesne wykrycie nowotworu. Warto regularnie się badać, aby w razie konieczności szybko podjąć leczenie.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
https://upacjenta.pl/poradnik/badanie-piersi