1 sierpnia obchodziliśmy Światowy Dzień Karmienia Piersią, ustanowiony przez UNICEF w 1990 r. Jest to dzień, który rozpoczyna cały tydzień propagujący karmienie piersią. Tym samym to dobry czas, aby skupić się na zaletach, jakie niesie ono za sobą. A jest ich naprawdę sporo! I co ciekawe, na karmieniu piersią korzysta nie tylko dziecko, ale i matka.
Zdrowotne korzyści dla dziecka
Mleko matki jest niezwykle bogate w komórki macierzyste, białe krwinki i pożyteczne bakterie. Oprócz tego zawiera szereg elementów bioaktywnych, takich jak przeciwciała, enzymy czy hormony. Wszystko to sprawia, że mleko matki również pełni funkcję ochronną. Pomaga zwalczać infekcje i wspiera prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego też karmienie piersią niesie za sobą wiele korzyści.
Zmniejszone ryzyko chorób
Dzieci, które nie są karmione mlekiem modyfikowanym, są w mniejszym stopniu narażone na biegunki, nieżyt żołądka, przeziębienia czy zapalenie ucha. Oprócz tego karmienie piersią ma także właściwości uspokajające.
Wcześniaki
Mleko matki dostarcza wcześniakom odpowiednią ochronę przed chorobami, takimi jak: sepsa, martwicze zapalenie jelit czy przewlekła choroba płuc. Pokarm naturalny zawiera enzymy, wspomagające trawienie u dziecka, tym samym nierozwinięty układ pokarmowy wcześniaka, otrzymuje odpowiednie wsparcie. Oczywiście, jeśli wcześniak jest zbyt słaby i nie ma możliwości przyłożenia go do piersi, można wykorzystać w tym celu laktator.
Pozytywny wpływ na rozwój mózgu
Karmienie piersią znacząco wpływa również na rozwój mózgu dziecka. Pierwsze miesiące życia są niezwykle intensywnym okresem dla szybko rosnącego mózgu. Wiele badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych, wskazuje na to, że dzieci karmione piersią, osiągają lepsze wyniki w nauce i od
Karmienie piersią znacząco wpływa również na rozwój mózgu dziecka. Pierwsze miesiące życia są niezwykle intensywnym okresem dla szybko rosnącego mózgu. Wiele badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych, wskazuje na to, że dzieci karmione piersią, osiągają lepsze wyniki w nauce i odznaczają się wyższą inteligencją[1].
Korzyści zdrowotne dla matki
W momencie kontaktu ze skórą noworodka, w organizmie kobiety wytwarza się oksytocyna. Hormon, pojawiający się podczas karmienia piersią, działa kojąco, zmniejsza ryzyko depresji i zaburzeń lękowych. Karmienie piersią obniża również prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi, jajników czy szyjki macicy.
Komfortowe rozwiązanie
Karmienie piersią jest niezwykle wygodne. Nie trzeba martwić się o proces przygotowania mleka modyfikowanego. Gotować wodę, odmierzać proporcję mieszanki, czy dezynfekować butelki – karmisz swoją pociechę w dowolnym momencie. Karmienie piersią jest również łatwiejsze w nocy, gdyż nie trzeba tracić czasu na przygotowanie, a ponadto można karmić dziecko w wygodnej pozycji – na leżąco.
Spadek kilogramów i zaoszczędzone pieniądze
Karmienie piersią ma także niebagatelny wpływ na spadek wagi kobiety. Podczas karmienia można spalić tyle kalorii, ile w czasie godzinnej przejażdżki rowerowej. Odciąganie pokarmu również pomaga zgubić zbędne kilogramy po ciąży.
Karmienie piersią niesie za sobą również ekonomiczne zalety. Decydując się na takie rozwiązanie, nie musisz wydawać pieniędzy na mieszanki mleczne, których cena nierzadko jest wysoka. Dzięki temu unika się również problemów z dostępnością odpowiedniego mleka modyfikowanego.
Podsumowanie
Mleko matki posiada wiele żywych składników, którą są nader istotne w pierwszych miesiącach życia dziecka. Pozytywny wpływ karmienia piersią na dziecko, można obserwować również w dalszych etapach jego życia – na co wskazuje wiele badań. Oprócz tego karmienie piersią to również korzyści zdrowotne, fizyczne i ekonomicznedla matki.
Źródła:
Straub N et al. Economic impact of breast-feeding-associated improvements of childhood cognitive development, based on data from the ALSPAC. Br J Nutr. 2016:1-6.
https://www.medela.pl/dla-mam-karmiacych-piersia/doswiadczenia-matki/karmienie-wczesniaka
https://1000dni.pl/0-6-miesiecy/zalety-karmienia-piersia-dla-dziecka
[1] Straub N et al. Economic impact of breast-feeding-associated improvements of childhood cognitive development, based on data from the ALSPAC. Br J Nutr. 2016:1-6.