Fala upałów, która przybyła do Polski z pewnością ucieszyła rzesze rodaków. Słoneczna pogoda sprawia, że z chęcią wychodzimy na miasto, spacerujemy i cieszymy się latem. Niemniej należy również pamiętać o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą wysokie temperatury. Zagrożeniem w upalne dni jest właśnie udar słoneczny i przegrzanie organizmu. Dowiedz się jakie objawy im towarzyszą i jak postępować w przypadku podejrzenia udaru czy przegrzania.
Udar słoneczny
Udar słoneczny powstaje przy zbyt długiej ekspozycji na promienie słoneczne – szczególnie dotyczy to głowy i karku. Działanie promieni słonecznych na skórę głowy prowadzi do przekrwienia opon mózgowych i mózgu. Dlatego też tak istotna jest ochrona głowy i karku podczas upalnych dni – nie zapominajmy zakładać czapki lub kapelusza wychodząc z domu! Jeśli wyjeżdżasz za granicę sprawdź nasz artykuł, który powie Ci więcej na temat koronawirusa, szczepionek i wakacji 2021.
Do objawów udaru słonecznego należą:
- bóle i zawroty głowy;
- zaczerwienienie i poparzenia skóry;
- ogólny niepokój.
W razie wystąpienia objawów udaru, należy bezzwłocznie wezwać pomoc medyczną.
W czasie oczekiwania na pomoc należy:
- przenieść się do chłodnego miejsca;
- zrobić zimne lub wilgotne okłady na głowę;
- pić wodę;
- wziąć chłodną kąpiel.
Udar cieplny
Udar cieplny – zwany też porażeniem cieplnym – to reakcja organizmu, która występuje po dłuższym działaniu wysokiej temperatury na ciało człowieka. Temperatura ciała w takim przypadku staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie sam jej obniżyć.
Do objawów udaru cieplnego zaliczamy:
- wysoką temperaturę ciała (powyżej 39°C);
- gorącą, czerwoną, suchą lub wilgotną skórą;
- szybkie, dobrze wyczuwalne tętno;
- możliwą utratą przytomności.
Jak postępować w razie wystąpienia objawów udaru cieplnego?
- w pierwszej kolejności należy wezwać pomoc,
- przenieść się w chłodne miejsce,
- schłodzić ciało zimnymi okładam lub zimnym prysznicem,
- należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie podawać płynów!
Udar a wyczerpanie cieplne
Do wyczerpania cieplnego dochodzi w momencie zbyt długiego przebywania na słońcu. Z tego powodu w organizmie następuje wzmożona utrata płynów i soli. Dochodzi również do spadku ciśnienia tętniczego krwi, w rezultacie czego pojawia się uczucie silnego zmęczenia.
Do objawów wyczerpania cieplnego należą:
- brak sił;
- nudności lub wymioty;
- zimna, blada i wilgotna skóra;
- szybkie, ale słabo wyczuwalne tętno;
- zwiększone pocenie się;
- omdlenia.
W przypadku wystąpienia objawów wyczerpania cieplnego:
- przenieś się do chłodniejszego miejsca;
- połóż się i rozluźnij ubranie;
- rób zimne okłady na całym ciele;
- pij wodę małymi łykami.
Gdy odpowiednio szybko przeniesiemy osobę z objawami wyczerpania cieplnego w chłodne miejsce i podamy jej wodę, to powinna poczuć się lepiej. W sytuacji, gdy po upływie pół godziny złe samopoczucie nie ustąpi i dodatkowo pojawią się wymioty należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Jak chronić się przed udarem?
W upalne dni nie należy wystawiać się na słońce dłużej niż 10-20 minut. Trzeba pić również dużo wody – minimum dwa litry dziennie. Warto zaopatrzyć się w wielorazową butelkę i mieć ją zawsze przy sobie – te metalowe dłużej utrzymują niską temperaturę wody. Ważne jest także to, aby podczas wychodzeniu na zewnątrz chronić głowę jakimkolwiek nakryciem – czapką, kapeluszem czy chustą.
Jeśli wydaje ci się, że masz objawy udaru i nie wiesz co zrobić – pamiętaj, ze z każdego miejsca na świecie możesz przeprowadzić zdalną konsultację medyczną. W razie potrzeby umów ją tutaj >>>
Podsumowanie
Wysokie temperatury są niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia. Za długa ekspozycja na słonce może wywołać u człowieka udar słoneczny, cieplny bądź wyczerpanie cieplne. Zbyt wolna reakcja na objawy udaru może doprowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. Zatem w upalne dni nie zapominajmy o uzupełnianiu płynów, okryciu głowy i unikania zbyt długiego przebywania na słońcu.
Źródła:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/udar-sloneczny-udar-cieplny-przegrzanie-cieplne