W przypadku, gdy badania lekarskie tracą swoją ważność, pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na kolejne badania okresowe. Bez ważnego zaświadczenia pracownik nie może podejmować pracy, dlatego dopilnowanie medycyny pracy jest tak istotne. Jak wyglądają takie badania? Czego się spodziewać?
Kiedy wykonuje się badania okresowe?
Zaświadczenie od lekarza medycyny pracy z wiadomych powodów ma określony termin ważności – może wynosić 2 lata, a czasem nawet 5 lat. Wszystko jest zależne specyfiki zajmowanego stanowiska.
Kiedy upłynie termin ważności nowe skierowanie wystawia pracodawca. Oczywiście niedopilnowanie tego obowiązku skutkuje kosztownymi karami. Innowacyjna aplikacja WebMedical generuje indywidualne skierowania i pilnuje terminów za Ciebie.
Badania okresowe: co powinno znaleźć się na skierowaniu?
Skierowanie wydawane jest w dwóch kopiach – jedna dla lekarza, druga do zachowania w aktach. Informacje, które powinny znaleźć się na skierowaniu to:
- rodzaj badania;
- zajmowane stanowisko;
- warunki pracy z uwzględnieniem wszelkich szkodliwych czynników.
Jak wygląda badanie okresowe?
Badanie medycyny pracy zaczyna się oczywiście od wywiadu. Lekarz pyta o rodzaj pracy, o przyjmowane leki, obecne choroby etc. Oprócz tego z pewnością odbędzie się pomiar ciśnienia krwi i odsłuch serca i płuc. Lekarz może również skierować pracownika na badanie moczu i krwi.
W zależności od zajmowanego stanowiska lekarz medycyny pracy może skierować pracownika do odpowiedniego specjalisty – ortopedy, logopedy, okulisty itp.
Zarządzanie medycyną pracy w firmie
Wiemy, jak kłopotliwe może być kontrolowanie medycyny pracy w firmie. Aplikacja WebMedical pomoże uporządkować wszelką dokumentację dot. medycyny pracy, co uchroni firmę przed kosztowanymi karami. Platforma jest swojego rodzaju pomocnikiem w opanowaniu niezbędnych procedur.
- Porządek – wszystkie dane w jednym miejscu, dokumenty uporządkowane i zarchiwizowane w odpowiedni sposób;
- Kontrola – kompleksowy nadzór nad medycyną pracy;
- Skierowania – generowanie indywidualnych skierowań na badania;
- Dopasowanie – możliwość dodania indywidualnych preferencji;
- Zadowolenie – zadowolenie pracowników i pracodawcy;
- Terminowość – dopilnowanie wszystkich niezbędnych terminów badań;
- Przejrzystość – prosta i intuicyjna obsługa.
Podsumowanie
Badania okresowe powinny odbyć się, kiedy dotychczasowe zaświadczenie ulegnie przedawnieniu. Skierowanie na badania medycyny pracy wystawia pracodawca. W innym przypadku niedopilnowanie terminu może skutkować kosztownymi karami.
Źródła:
https://holsamed.pl/abc-medycyny-pracy-badania-okresowe/