Choć zakażenia meningokokami nie są częste, to wiążą się one z wysoką śmiertelnością, a także poważnymi powikłaniami. Jak przenosi się choroba i jakie daje objawy? Wyjaśniamy.
Meningokoki – czym są?
Za rozwój zakażenia meningokokowego winne są bakteria zwane dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (meningokoki). Meningokoki przenoszą się drogą kropelkową (podczas kichania, kaszlu czy pocałunku) podczas kontaktu z osobą chorą lub będącą nosicielem bez objawów. Każda grupa wiekowa jest na nie podatna, jednak największe ryzyko dotyczy niemowląt poniżej pierwszego roku życia.
Warto podkreślić, że choroba rozwija się bardzo szybko, a przy tym wiąże się z dużą śmiertelnością i poważanymi powikłaniami.
Meningokoki – objawy
W przypadku choroby meningokokowej występują charakterystyczne objawy, takie jak:
- wymioty;
- nudności;
- nagła i wysoka gorączka;
- nadwrażliwość na światło;
- bóle mięśni, kości i stawów;
- drgawki;
- sztywność karku;
- apatia i niepokój;
- sepsa z ciężką niewydolnością narządową.
Meningokoki – powikłania
Choroba stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia, a ponadto może prowadzić również do wielu powikłań, takich jak:
- utrata słuchu;
- napady padaczkowe;
- ubytki neurologiczne;
- upośledzenie umysłowe;
- amputacja kończyn;
- zgon.
Meningokoki – szczepienie
Dostępne są szczepionki skoniugowane, zarówno monowalentne, jak i wielowalentne, a także szczepionki białkowe przeciwko serogrupie B meningokoków. Szczepienia te szczególnie zaleca się osobom z grup podwyższonego ryzyka, takim jak niemowlęta, młodzież, osoby z osłabioną odpornością oraz podróżujących do rejonów, gdzie istnieje zwiększone zagrożenie zakażeniem meningokokowym.
Meningokoki – leczenie
Chorobę meningokową leczy się z pomocą antybiotyku, który penetruje do ośrodkowego układu nerwowego. Oprócz tego leczy się również objawy towarzyszące.
Podsumowanie
Meningokoki przenoszą się drogą kropelkową (podczas kichania, kaszlu czy pocałunku) podczas kontaktu z osobą chorą lub będącą nosicielem bez objawów. Dostępne są szczepionki skoniugowane, zarówno monowalentne, jak i wielowalentne, a także szczepionki białkowe przeciwko serogrupie B meningokoków.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/meningokoki/