Choroby zapalne jelit, czyli IBD (ang. Inflammatory Bowel Disease) są niestety często mylone z zespołem jelita drażliwego, co może prowadzić do nieskutecznego leczenia. Czym zatem dokładnie jest IBD i jakie daje ono objawy? Wyjaśniamy.
Choroby zapalne jelit – czym jest?
IBD (ang. Inflammatory Bowel Disease), czyli choroby zapalna jelit, atakują przewód pokarmowy. Dzielą się one na dwa rodzaje:
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- choroba Leśniowskiego-Crohna.
Oba schorzenia mogą wywoływać zbliżone symptomy, choć rozwijają się w różnych częściach przewodu pokarmowego. Ich wspólną cechą jest podobieństwo niektórych objawów, co może utrudniać ich rozróżnienie. Co więcej, IBD to choroba przewlekła, czyli towarzysząca pacjentowi przez całe życie.
Choroby zapalne jelit – przyczyny
Przyczyny powstawania chorób zapalnych jelit nie są jeszcze w pełni poznane. Jednak za najczęstsze przyczyny uznaje się:
- geny: obecność choroby Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego u członków rodziny zwiększa ryzyko zachorowania na zapalenie jelit.
- środowisko: ryzyko zapalenia jelit wzrasta przez czynniki zewnętrzne, takie jak stosowanie niektórych leków, palenie, niskiej jakości dieta oraz długotrwały stres.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – czym jest?
To schorzenie powodujące długotrwałe zapalne jelita – stan zapalny atakuje wyściółkę jelita na rozległym obszarze. Ponadto w przebiegu choroby mogą pojawić się również wrzody błony śluzowej, a te mogą krwawić i produkować wydzielinę.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy?
Do najczęstszych objawów wrzodziejącego zapalenia jelita grubego należą:
- biegunka;
- domieszka krwi w kale;
- osłabienie;
- zmniejszenie masy ciała;
- odwodnienie i tachykardia – w ciężkich przypadkach.
Choroba Leśniowskiego-Crohna – czym jest?
Jest to specyficzna choroba zapalna jelit, która może obejmować dowolny odcinek przewodu pokarmowego – od jamy ustnej po odbyt. Proces zapalny zaczyna się w błonie śluzowej, ale z czasem obejmuje wszystkie warstwy ściany jelita, prowadząc do jej uszkodzenia i przekształcania w tkankę włóknistą.
Choroba Leśniowskiego-Crohna – objawy?
Przebieg choroby oraz nasilenie objawów mogą się różnić. Najczęściej występujące symptomy to:
- częste bóle brzucha, głównie po prawej stronie podbrzusza w okolicach pępka;
- przewlekła biegunka;
- skurcze, wzdęcia i uczucie przelewania w podbrzuszu;
- częste uczucie parcia na stolec;
- bolesne wypróżnienia (jeśli zaatakowana jest odbytnica);
- utrata masy ciała;
- osłabienie, szybkie męczenie się, ogólne złe samopoczucie, niski apetyt;
- gorączka niewiadomego pochodzenia.
Choroby zapalne jelit – leczenie
IBD to choroby przewlekłe, które zostają z nami na całe życie. Leczenie skupia się więc na zredukowaniu objawów i zmniejszeniu stanów zapalnych. Najczęściej sięga się więc po farmakoterapię, w której stosuje się leki przeciwzapalne – np. kortykosteroidy czy immunosupresanty.
W zaawansowanych stadiach choroby może być konieczna operacja, która polega na usunięciu odcinków jelita dotkniętych najcięższymi stanami zapalnymi.
Podsumowanie
Choroby zapalne jelit atakują przewód pokarmowy, w którym rozwija się stan zapalny. W zależności od rodzaju IBD możemy mieć do czynienia z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego lub chorobą Leśniowskiego-Crohna.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
https://wiedzapacjenta.roche.pl/pl/trials/autoimmune-disorder/ibd.html
https://medyk-szpital.pl/ibd-co-to-takiego-jakie-sa-przyczyny-i-leczenie
https://www.doz.pl/czytelnia/a16654-Mity_dotyczace_choroby_zapalnej_jelit_IBD
https://diag.pl/pacjent/artykuly/ibd-choroby-zapalne-jelit