To jedna z najczęściej występujących przypadłości związanych z kobiecymi drogami rodnymi. Na jej rozwój może mieć wpływ wiele czynników. Co zatem powoduje kandydozę pochwy i jakie pojawiają się objawy w jej przebiegu? Wyjaśniamy.
Grzybica pochwy – czym jest?
Jak sama nazwa wskazuje, grzybica pochwy jest chorobą żeńskich narządów rozrodczych, która ma charakter zapalny. Za jej powstanie zwykle odpowiedzialny jest grzyb Candida albicans.
Zwiększone ryzyko zapalenia występuje u osób, które stosują niewłaściwą higienę intymną, zarówno w zakresie jej niedostateczności, jak i nadmiaru, a także u tych, którzy noszą obcisłą bieliznę z materiałów syntetycznych, która nie pozwala skórze oddychać.
Grzybica pochwy – przyczyny
Grzybicę pochwy wywołują drożdżaki, które są grzybami z rodziny Candida. Choć są one składnikiem prawidłowej flory pochwy, to ich namnożenie prowadzi właśnie do kandydozy. Na zaburzenie środowiska pochwy mają wpływ czynniki, takie jak:
- zaburzenia hormonalne,
- cukrzycę,
- obniżoną odporność, stres,
- antybiotykoterapię,
- nieprawidłową dietę (dostarczanie zbyt dużej ilości cukru),
- nieprawidłową higienę intymną – częste stosowanie irygacji i płukanek.
Grzybica pochwy – objawy
Najczęstsze objawy grzybice pochwy to:
- świąd i pieczenie pochwy i sromu,
- ból pochwy i sromu,
- wydzielina o nieprzyjemnym zapachu,
- zaczerwienienie i obrzęk sromu,
- białe, grudkowate upławy (tzw. twarożkowata, serowata konsystencja),
- ból podczas stosunku płciowego lub oddawania moczu.
Grzybica pochwy – leczenie
Nierzadko objawy grzybicy pochwy mogą być mylone z dolegliwościami, które dają choroby weneryczne. Dlatego też, jeśli zaobserwujesz u siebie jakiekolwiek zmiany, konieczna jest wizyta u lekarza, który zdiagnozuje problem (np. poprzez zlecenia wykonanie posiewu z pochwy).
Leczenie powinno obejmować zarówno terapię miejscową, jak i doustną. Najczęstszymi przyczynami niepowodzeń w terapii grzybicy pochwy oraz nawrotów infekcji są nieodpowiednie dawki leków przeciwgrzybiczych, a także zbyt krótki czas trwania leczenia. Zwykle koniecznie jest również podjęcie leczenia przez partnera, choć u niego objawy mogą mieć charakter utajniony.
Podsumowanie
Grzybica pochwy wywołują drożdżaki, których namnożenie prowadzi do objawów, takich jak świąd, pieczenie i ból pochwy. Do rozwoju nieprawidłowości flory pochwy mogą przyczyniać się różne czynniki – np. cukrzyca, zaburzenia hormonalne, stres.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Choroby zapalne jelit – czym jest IBD?
- Ból podczas stosunku u mężczyzn – jakie mogą być przyczyny?
- Grzybica pochwy – przyczyny, objawy, leczenie
- Ostre zapalenie trzustki – przyczyny i objawy?
- Ginekomastia – przyczyny i objawy
Źródła:
https://sexed.pl/grzybica-pochwy-co-warto-wiedziec
https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256370,grzybicze-zapalenie-sromu-i-pochwy
https://www.doz.pl/czytelnia/a15887-Grzybica_pochwy__leki_bez_recepty._Kiedy_i_jak_je_stosowac