Alergia kojarzy nam się głównie z wiosną i latem. Niemniej również dobrze może się ona pojawić także jesienią. Co wtedy pyli i jak uniknąć takiej alergii? Wyjaśniamy!
Alergia jesienna – co wtedy pyli?
Choć alergia na pyłki kojarzy się głównie z latem i wiosną, to może się ona również dawać we znaki jesienią. We wrześniu i w październiku najbardziej dokucza bylicy, a oprócz niej także:
- ambrozja;
- pokrzywa;
- komosa;
- perz;
- babka lancetowata;
- łubin.
Zagrożeniem jest również alergia krzyżowa, która może pojawić się u osób uczulonych na ambrozję i chwasty.
Alergia jesienna a pleśń?
Za jesienne alergie mogą odpowiadać także grzyby, które lubią wilgotne środowisko stwarzane przez jesienne warunki. W miejscach o zwiększonej wilgotności, takich jak piwnice, poddasza, pralnie, łazienki, kuchnie, a także sauny, baseny czy domki letniskowe, pleśń pojawia się wyjątkowo często. Jej obecność można rozpoznać po specyficznym, zatęchłym zapachu. Pleśń często rozwija się również w doniczkach z roślinami oraz w przestrzeniach ukrytych pod tapetami.
U pacjentów z alergią na grzyby i pleśnie mogą pojawić się objawy, takie jak alergiczny katar, częste kichanie oraz łzawienie oczu, które przypominają symptomy typowe dla alergii na pyłki. Dodatkowo często obserwuje się u nich częstsze ataki astmy oraz występowanie zmian na skórze.
Alergia jesienna – objawy
Podczas jesiennej alergii pojawiają się typowe objawy, takie jak:
- katar;
- kaszel;
- obrzęk gardła;
- łzawienie oczu.
Alergia jesienna a przeziębienie
Kluczową różnicą między tymi schorzeniami jest rodzaj kataru. Przy przeziębieniu pojawia się katar, który jest początkowo wodnisty, a potem zmienia się w gęstą, żółto-zieloną wydzielinę. Natomiast w alergii katar pozostaje rzadki i klarowny przez cały czas.
Alergia jesienna – jak się przed nią uchronić?
- Warto odpuścić spacery po lasach, polach czy łąkach.
- Ograniczyć liczbę roślin doniczkowych, które mogą przyczyniać się do powstawania wilgoci w pomieszczeniach mieszkalnych.
- Należy utrzymywać temperaturę pomieszczenia w granicach 20°C i regularnie wietrzyć mieszkanie.
- Ścieraj kurz wilgotną ścierką i regularnie wymieniaj pościel.
- Dbaj o poziom wilgotności powietrza.
Podsumowanie
Alergia jesienna zwykle związana jest z bylicą lub grzybami. Daje ona podobne objawy do tych znanych z alergii wiosenno-letniej. Alergicy powinni zadbać o regularne wietrzenie mieszkania i ograniczyć wyjścia na jesienne spacery do lasu.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- XEC – jakie objawy daje nowy wariant COVID-19?
- Miażdżyca – objawy i przyczyny
- Izotek – skutki uboczne przy leczeniu trądziku
- Alergia jesienna – co pyli jesienią?
- Wyprysk pieniążkowaty – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.wapteka.pl/blog/artykul/jak-leczyc-jesienne-alergie