Żółta skóra i białkówki mogą pojawić się w przebiegu różnych chorób. Choć zmiana koloru skóry nie zawsze jest niepokojąca (zespół Gilberta), to lepiej być czujnym i wiedzieć, z czego potencjalnie może ona wynikać.
Żółtaczka – czym jest?
Na wstępie należy podkreślić, że żółtaczka nie jest chorobą, a objawem występującym przy różnych schorzeniach. Występuje ona wtedy, gdy stężenie bilirubiny jest większe niż 43 µmol/l. Co ciekawe, dolegliwość może manifestować się poprzez jasnożółty odcień skóry, pomarańczowy czy nawet szarozielony.
Żółtaczka – objawy
Żółtaczka to objaw sam w sobie, który jest wypadkową jednostki chorobowej. Dochodzi wtedy do zabarwienia skóry oraz białkówek na żółto. Bardzo często żółtaczka jest związana z uszkodzeniem wątroby, a to może dawać również dodatkowe objawy, takie jak wodobrzusze, nasilony świąd lub pojawienie się pajączków naczyniowych na skórze.
Żółtaczka – przyczyny
Przyczyny rozwoju żółtaczki są związane bezpośrednio z jej typem. W tym celu należy przyjrzeć się każdemu z nich z osobna.
Żółtaczka pozawątrobowa
Nadmiar bilirubiny jest wypadkową przyspieszonej degradacji krwinek czerwonych (hemolizy), a to sprawia, że wątroba nie nadąża z metabolizowaniem. Kiedy poziom bilirubiny we krwi staje się zbyt wysoki, zaczyna się ona odkładać w skórze i białkówkach oczu, co prowadzi do ich zażółcenia. Taki stan może również wynikać z problemów z prawidłowym wychwytem bilirubiny przez komórki wątroby. Przykładem jest łagodny zespół Gilberta, który objawia się żółtaczką po zjedzeniu ciężkostrawnych potraw lub wypiciu alkoholu, ale nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.
Żółtaczka mechaniczna
Wiąże się ze zmianami patologicznymi w okolicach dróg żółciowych. Mowa tu o przypadku, gdy żółć nie zostaje wydalona, pomimo prawidłowego metabolizmu i wychwytu, czego powodem jest nieprawidłowość poza wątrobą. Dzieje się tak w przebiegu kamienicy żółciowej i nowotworu dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego lub głowy trzustki.
Żółtaczka wątrobowa
Jej występowanie wiąże się z patologicznymi zmianami wątroby. Pojawia się ona w przebiegu wirusowego zapalenia wątroby typu A, B lub C., marskości wątroby czy nowotworu.
Żółtaczka – leczenie
Żółtaczka nie jest samodzielną chorobą, lecz sygnałem, że coś innego dzieje się w organizmie. Dlatego też, by skutecznie ją leczyć, trzeba najpierw odkryć, co ją powoduje. Kluczowe jest zatem, by zgłosić się do lekarza, który po znalezieniu przyczyny będzie mógł dobrać odpowiednie metody leczenia.
Czy żółtaczka jest zaraźliwa?
Do zarażenia drugiej osoby może dojść wtedy, gdy żółtaczka jest wynikiem jednego z trzech typów wirusowego zapalenia wątroby – A, B, C. Jeśli jednak żółtaczka jest spowodowana innymi chorobami, to nie ma możliwości zakażenia innych osób.
Podsumowanie
Żółtaczka nie jest chorobą, a objawem m.in. problemów z wątrobą lub zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby. Manifestuje się poprzez jasnożółte, pomarańczowe, a czasami szarozielone zabarwienie skóry i białkówek.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Choroby zapalne jelit – czym jest IBD?
- Ból podczas stosunku u mężczyzn – jakie mogą być przyczyny?
- Grzybica pochwy – przyczyny, objawy, leczenie
- Ostre zapalenie trzustki – przyczyny i objawy?
- Ginekomastia – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/objawy/68378,zoltaczka
https://app.asana.com/0/1203004350356736/1208243115794997/f