Łuszczyca charakteryzuje się czerwonymi łuszczącymi się plamami na skórze. W zależności od jej rodzaju może przybrać różną postać. Jakie są jej przyczyny oraz inne objawy? Wyjaśniamy.
Łuszczyca – czym jest?
Łuszczyca to przewlekłe schorzenie zapalne o zasięgu ogólnoustrojowym, które nie jest zakaźne i objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi wynikającymi z nadmiernego przyspieszenia procesu rogowacenia naskórka.
Przyczyny choroby
Przyczyna łuszczycy nadal nie została wyjaśniona, pomimo licznych i długoletnich badań. Nie ma jednak wątpliwości co do czynników, które wpływają na jej rozwój. Są to:
- czynniki genetyczne – m.in. polimorfizm genu HLA-Cw6;
- czynniki środowiskowe – np. niektóre leki, stres, infekcje, picie alkoholu, ciąża i poród, menopauza, palenie papierosów;
- czynniki immunologiczne – dysfunkcja komórek Langerhansa znajdujących się w naskórku oraz mechanizmy zależne od limfocytów T, szczególnie subpopulacji Th1 i Th17.
Łuszczyca – objawy
Łuszcza daje charakterystyczne zmiany skórne, które w początkowej fazie przybierają postać wykwitów – czerwonobrunatnych grudek o złuszczającej się powierzchni. Zmiany mogą mieć niewielki rozmiar lub sięgać nawet 2 cm. W czasie zaostrzonych zmian może pojawić się nawet świąd.
W pełni rozwinięte zmiany, znane jako tarczki, mogą osiągać średnicę kilku centymetrów i są pokryte gęsto przylegającymi, srebrzystymi łuskami, zwanymi blaszkami łuszczycowymi. Po usunięciu łuski odsłania się błyszcząca, woskowata powierzchnia.
Łuszczyca i jej rodzaje
Wyróżnia się kilka rodzajów łuszczycy, które cechują się zróżnicowanym przebiegiem choroby.
- Łuszczyca zwyczajna – w przebiegu tego rodzaju choroby pojawiają się zmiany wypukłe, okrągłe, pokryte łuską. Ich lokalizacja to zwykle nogi, ramiona, kolana, łokcie, plecy, głowa, a czasem i twarz, stopy, dłonie i brzuch.
- Łuszczyca krostkowa – skóra jest czerwona, opuchnięta, a do tego pokryta krostami z wydzieliną ropną.
- Łuszczyca paznokci – na płytce paznokciowej pojawiają się punktowe wgłębienia, które mogą być rozmieszczone w linii lub w sposób losowy. Obserwuje się również żółtawe przebarwienia.
- Łuszczyca stawowa – pojawia się przewlekłe zapalenia stawów z łuszczycą na skórze lub bez niej.
- Łuszczyca wysiękowa – jaskrawoczerwone, błyszczące i pokryte łuskami zmiany lokalizują się pod pachami, biustem lub w pachwinach.
- Łuszczyca kropelkowa – zmiany przybierają postać drobnych grudek, które mogą występować na czubku głowy, kończynach lub tułowiu. Często pojawiają się po infekcjach, najczęściej gardła.
- Łuszczyca owłosionej skóry głowy – wyraźnie odgraniczone, czerwone plamy lub tarczki ze srebrzystymi łuskami mogą rozszerzać się poza owłosioną część głowy, obejmując czoło, kark i uszy.
Łuszczyca – leczenie
Choroby nie da się w pełni wyleczyć (charakterystyczne są dla niej nawroty), a leczenie skupia się na łagodzeniu objawów. Leczenie może polegać na aplikacji leków bezpośrednio na zmiany, ogólnym stosowaniu leków, lub ich kombinacji, w zależności od intensywności, rozległości zmian oraz częstości ich nawrotów.
Podsumowanie
Łuszczyca to przewlekła choroba, nie jest zakaźna, a jej objawy to zmiany skórne i charakterystyczne blaszki łuszczycowe. Wśród czynników wyzwalających chorobę znajdują się infekcje, leki, stres czy alkohol.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- XEC – jakie objawy daje nowy wariant COVID-19?
- Miażdżyca – objawy i przyczyny
- Izotek – skutki uboczne przy leczeniu trądziku
- Alergia jesienna – co pyli jesienią?
- Wyprysk pieniążkowaty – przyczyny i objawy
Źródło:
https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74363,luszczyca